Znaczna część perełek bielskiej architektury w okolicach Rynku cieszy już oczy wyglądem zewnętrznym. Ale obok efektownych budynków obserwujemy obraz dewastacji powstały w wyniku wielu dekad zaniedbań. Już wkrótce może on ulec zmianie. Prezentujemy fotografie wnętrz kilku kamienic przeznaczonych do remontu i jednej już odnowionej. Większość dotychczasowych mieszkańców już się przeniosła do innych kwater, a pozostali oczekują na przeprowadzkę.

Bielski Rynek i przyległe ulice zmieniają się w ostatnich latach. Dzięki programowi renowacji zabytkowych kamienic coraz mniej z nich straszy wyglądem, choć nadal daleko jest do ideału. Wiele świeżo otynkowanych i odmalowanych kamienic pięknie wygląda tylko z zewnątrz. Wystarczy wejść do bramy, aby zobaczyć zdewastowane wnętrza, zapuszczone klatki schodowe i osypujące się ściany.

Nowe życie w starych budynkach

Jest szansa na to, że w przypadku części miejskich kamienic jeszcze w tym roku rozpoczną się generalne remonty. Dwuetapowy projekt nazwany „Nowe życie w starych - nowych budynkach” zakłada odnowienie kilkunastu budynków w newralgicznych punktach miasta, głównie w okolicach starówki. Przeprowadzone zostaną remonty konserwatorskie, modernizacje, przebudowy i adaptacje zabytkowych kamienic należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Prezentujemy fotografie wnętrz kilku kamienic przeznaczonych do remontu i jednej już odnowionej. Remont budynku pod adresem Rynek 16 /Słowackiego 1b (obok charakterystycznej bramy) został już zakończony. Budynek lada chwila wróci do zasobów miasta i będzie w nim można zamieszkać. W wysokiej kamienicy pod adresem Rynek 11 rozpocznie się remont wnętrz. Budynki Cieszyńska 18, Plac św. Mikołaja 7/Kościelna 1, Sobieskiego 2-4 , Sobieskiego 13 i 19, Pankiewicza 7 będą remontowane w całości - na zewnątrz i wewnątrz.

Pozostali czekają na przeprowadzkę

Większość dotychczasowych mieszkańców już się przeniosła do innych kwater, a pozostali oczekują na przeprowadzkę. Lokale mają być wyremontowane pod "pełny standard" z zapewnionym ogrzewaniem z sieci miejskiej, a tam gdzie to niemożliwe stosowane będzie ogrzewanie niskoemisyjne. Lokale mieszkaniowe trafią do zasobów miasta, a użytkowe będą przeznaczone pod wynajem.

W założeniu wszystkie wymienione zabytki zostaną odnowione i zaadaptowane do końca 2023 roku (w drugim etapie przewidziano remonty budynków usytuowanych przy Rynek 32/Kościelna 1, Wzgórze 11, 11 Listopada 20/Stojałowskiego 9, 11 Listopada 22/Stojałowskiego 11). Koszt realizacji programu wynosi szacunkowo około 66,5 mln zł. Większość prac zostanie sfinansowana z tzw. pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki