Dni Otwarte Dębowca zapowiadane były jako sposób na pobudzenie ruchu turystycznego w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc Bielska-Białej. W sobotę i niedzielę można było za darmo korzystać ze wszystkich instalacji ośrodka. Chętnych do jazdy kanapą nie było przesadnie wielu. Za to prawdziwym hitem okazał się tor saneczkowy, przed którym trzeba było odstać w dłuższej kolejce.

Całoroczny tor saneczkowy Słoneczna Polana położony jest na stoku Dębowca poniżej górnej stacji kolejki kanapowej i gospody Dębowiec, nieopodal szlaku pieszego na Szyndzielnię. Saneczkarze maja do pokonania cztery pełne łuki, cztery esy i trzy tunele rozmieszczone na dystansie ponad 400 metrów. Dzięki możliwość pomiaru czasu tor stanowi atrakcję nie tylko dla najmłodszych turystów.

Głównym magnesem przyciągającym turystów na Dni Otwarte Dębowca miała być kolej linowa jako podstawowy środek transportu łączący poszczególne punkty na mapie stoku. W sobotę i niedzielę była ona dostępna dla każdego nieodpłatnie bez limitu przejazdów. Kolej oddana została do użytku na początku 2003 roku. Jadąc kanapą, podziwiać możemy piękną panoramę Bielska-Białej oraz pasm górskich Beskidu Małego i Śląskiego.

W niedzielę około południa, gdy byliśmy na Dębowcu, z atrakcji dni otwartych korzystało sporo turystów. Kolejka chętnych ustawiła się do wyciągu, ale nie była przesadnie długa. Prawdziwym hitem okazał się tor saneczkowy, przy którym trzeba było dłużej odstać.

Dni Otwarte Dębowca dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach zadania publicznego dla pobudzenia ruchu turystycznego w obiektach i atrakcjach na terenie Województwa Śląskiego.

Foto: Piotr Bieniecki