Fotografie wchodzące w skład wystawy Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata zostały wybrane z obszernego Archiwum Lafayette’a, przechowywanego w Victoria & Albert Museum w Londynie.

Czterdzieści dwa zdjęcia wykonano z orginalnych szklanych negatywów o wielkości 15 x 12 cali (ok. 38 x 30 cm) przy użyciu najnowszego programu komputerowego i nowoczesnej techniki drukarskiej. Odkryte podczas prac budowlanych w Londynie w 1988 r. i ocalone dla potomności portrety utrwaliły dla nas obraz wyższych klas społecznych z przełomu XIX i XX w.

Zaprezentowane na wystawie portrety Daisy i jej przyjaciół pochodzą ze „szczęśliwych lat“ życia księżnej (1897–1911). Te fotografie, zawierające wiele interesujących szczegółów, można analizować na wielu płaszczyznach, biorąc pod uwagę ówczesną modę, biżuterię, zwyczaje, a także frywolność w życiu prywatnym i powagę w sferze publicznej. Stanowią one ważne źródło historyczne, wskrzeszające minioną epokę i posiadające również olbrzymią wartość edukacyjną. Niniejsza wystawa maluje bowiem klarowny i przejrzysty obraz świata, który przeminął.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie we współpracy z Victoria & Albert Museum w Londynie, a jej kuratorami są Barbara Borkowy oraz Russell Harris.