Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych jest organizowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej i Centrum Edukacji Artystycznej przy MKiDN od 1993 roku.

Na obecną edycję na konkurs nadesłano 566 prac z 33 średnich szkół plastycznych z całej Polski. Wśród nich znalazły się 274 rysunki oraz 292 prace malarskie. Wystawa w Galerii Bielskiej BWA prezentuje rysunki i obrazy nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane na ekspozycję przez komisję konkursową.

Nagrodę Grand Prix za pracę artystyczną w kategorii malarstwa otrzymała Irmina Raczek z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach za tryptyk pt. „Wycieczka". Nauczycielem prowadzącym laureatkę jest Halina Tymusz.

I nagrodę w dziedzinie malarstwa za pracę pt. „Architektura" otrzymała Magdalena Misztal z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym; nauczyciel prowadzący Aleksandra Hońko. I nagrodę w dziedzinie rysunku otrzymała Nikola Gaszyńska z Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie za pracę pt. „Grymas"; nauczyciel prowadzący Tadeusz Walczak.

Biennale  szkół plastycznych jest okazją do porównania umiejętności uczniów w stosowaniu zasad kompozycji, obserwacji natury, poprawności budowy formy i przestrzeni oraz doborze środków wyrazu. Konkurs to także możliwość konfrontacji postaw artystycznych młodych twórców w wieku 17-21 lat. Dzięki prezentacji biennale w dużej sali wystawowej Galerii Bielskiej BWA, twórczość młodych artystów może obejrzeć znacznie szersza publiczność, także widzowie spoza środowisk szkół artystycznych.

W komisji konkursowej oceniającej prace uczniów zasiadają zawsze wybitni artyści plastycy. Skład tegorocznego jury tworzyli: prof. Janusz Karbowniczek - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach (przewodniczący), prof. Jacek Rykała - ASP Katowice, prof. Zbigniew Purczyński - ASP Łódź, prof. Wojciech Zubala - ASP Warszawa.

Czas trwania wystawy: 10 marca - 2 kwietnia 2017 roku.