W listopadzie w Szpitalu Śląskim w Cieszynie otwarto wystawę, której motywem przewodnim stała się cieszyńska placówka medyczna. W swojej 125-letniej historii Szpital i jego zabytkowe obiekty był wielokrotnie fotografowany, ale po raz pierwszy jego piękno zostało przedstawione w formie akwareli. Pejzaże poświęcone Szpitalowi będzie można też podziwiać w specjalnym, wydanym przez Dyrekcję Szpitala – kalendarzu na rok 2018.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Zmiennej. Jest to inicjatywa szpitala, który co miesiąc zaprasza do prezentacji swoich prac artystów z terenu Śląska Cieszyńskiego. Prezentowane były już m.in. wystawy obrazów Jana Gluzy, zdjęcia Sebastiana Bastko Żebrowskiego, płaskorzeźby Grzegorza Niedoby a także prace rysunkowe dzieci wykonane podczas zajęć plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.  

Historia Szpitala Śląskiego w Cieszynie sięga lat osiemdziesiątych XIX wieku. Założycielem szpitala był ksiądz dr Theodor Haase, w 1890 roku szpital odwiedził cesarz Franciszek Józef, a jeden z pawilonów otrzymał nawet nazwę na jego cześć. Pierwszy pacjent przyjęty został do szpitala 20 czerwca 1892 roku. Będąc najważniejszym zakładem leczniczym wschodniej części Śląska Austriackiego traktowany był przez Sejm Śląski w sposób wyjątkowy. W 1903 roku został przejęty przez rząd w Opawie i od tego czasu funkcjonuje pod nazwą Szpital Śląski.

Misją Szpitala dziś jest kontynuowanie tradycji udzielania wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych w przyjaznych i bezpiecznych warunkach oraz podnoszenie jakości oferowanych usług medycznych. W szpitalu wykorzystywana jest także najnowsza aparatura medyczna. Warto dodać, że Szpital został wyróżniony certyfikatami: „Szpital przyjazny dziecku", „Szpital bez bólu" oraz certyfikatem potwierdzającym standardy akredytacyjne dla lecznictwa szpitalnego, nadany przez Ministra Zdrowia.

- Galeria zmienna to inicjatywa, którą realizujemy od 2011 roku. Cieszy się ona uznaniem pacjentów i mieszkańców regionu. Swoje prace prezentują w niej uznani twórcy tacy jak: Anita Stokłosa czy Dariusz Orszulik, ale również mniej znani twórcy, w tym także nasi pacjenci. Cieszymy się, że szpital poza najlepszą opieką medyczną może oferować także coś dla ducha. Obecna wystawa jest dla nas wyjątkowa, bowiem zbiegła się w czasie z Jubileuszem 125-lecia Szpitala Śląskiego, polecamy ją Państwu i cieszymy się, że akwarele stały się motywem przewodnim kalendarza, który będzie nam towarzyszył w 2018 roku – z uśmiechem mówi Czesław Płygawko – Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Autorem wystawy poświęconej Szpitalowi jest Andrzej Daszek, mgr inż. architektury z zamiłowania artysta-plastyk. W jego twórczości dominuje motyw architektury, przeważa styl industrialny, zachwyt nad zabytkowym budownictwem Polski i Europy uchwyconym z miejsc podróży. Jego prace plastyczne wykonane są najczęściej techniką akwareli, pasteli lub są szkicami piórkiem lub ołówkiem.

Wystawa otwarta dla wszystkich zainteresowanych dostępna jest do końca listopada w Zespole Poradni Specjalistycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie (Pawilon Diagnostyczno-Zabiegowy).

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Działalność Galerii Zmiennej koordynuje Barbara Karnas-Greń