W środę, 10 stycznia Galeria Bielska BWA zaprasza na wernisaż wystawy Adama Rzepeckiego i wydarzenia towarzyszące.

Zapraszamy na wykład Marka Grygla „Obiektywność środków wizualnego bombardowania" oraz koncert Joanny Oparek i Joachima Mencla "Czerwie. O życiu, miłości i śmierci".

Wszystko to przy okazji wernisażu wystawy twórczości Adama Rzepeckiego, członka i założyciela legendarnej grupy Łódź Kaliska, który w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej pokaże swoje najnowsze prace. Grupa, w której Adam Rzepecki był największym prześmiewcą, kontestowała konwencjonalność zachowań artystycznych poprzez prowokację i ironiczny humor połączony z powagą i szczerością.

Artysta od kilku lat tworzy prace zainspirowane osobistymi przeżyciami dotyczącymi granic między światłem a cieniem, życiem i śmiercią, wolnością a zamknięciem.

W Bielsku-Białej prezentowane są prace powstałe w ciągu trzech ostatnich lat: malarstwo, obiekty, wideo, fotografie. Są to m.in. prace wideo i fotografie, które zostały zrealizowane na wybrzeżu Pacyfiku, po obu stronach granicy między Meksykiem a USA; obrazy w wytłaczanym na mokro papierze z cyklu „Czerwie. Tragedia antyczna o życiu, miłości, zdradzie i śmierci” oraz instalacja – rzeźba do czytania pt. „Dziękujesz unicestwieniu” – przygotowana specjalnie dla Galerii Bielskiej BWA.

Adam Rzepecki zawsze przekraczał pewne tabu: czy wtedy, kiedy próbował nakarmić piersią swoje dziecko (w projekcie pomnika Ojca Polaka z 10 lipca1981 roku) czy kiedy domalowywał wąsy reprodukcji Matki Boskiej Częstochowskiej (1982). Te prace były dowcipne, ironiczne, ale też wnikające głęboko w pewne mechanizmy czy stereotypy kulturowe. Obecny okres w twórczości artysty jest jak wyjście z afazji, uczenie się na nowo języka sztuki. Cienie i światło, zasłanianie, utrwalanie, ulotność, dźwięk.  To, co nieokreślone przybiera materię: rysunku na papierze z makulatury, kolażu z opakowań po lekach. Jak modlitwa zamieniana w dźwięk.  Nawrócony prześmiewca? – komentuje Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, kurator wystawy.

Adam Rzepecki – urodzony w 1950 w Krakowie; jest fotografem, performerem, twórcą rzeźb i instalacji, autorem filmów. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim; od 1979 współzałożyciel i członek grupy Łódź Kaliska. W pierwszej połowie lat 80. współtworzył Kulturę Zrzuty, ogólnopolski alternatywny ruch młodej sztuki wyznaczający „trzecią drogę" w ówczesnej dwubiegunowej sytuacji społeczno-politycznej. Od 1978 do 1981 prowadził Jaszczurową Galerię Fotografii w Krakowie. W latach 90. współtworzył Grupę Stacja Pi. Stacja.