Casablanca – amerykański melodramat i film noir z 1942 roku, którego akcja dzieje się w czasie II wojny światowej, w kontrolowanym przez Francję Vichy marokańskim mieście Casablanca.

Co tydzień, w każdy wtorek zapraszamy na cykl pokazów filmowych w Klubie Miasto. W kolejny wtorkowy wieczór zobaczymy film Casablanca w reżyserii Michaela Curtiza.


Akcja filmu toczy się podczas II wojny światowej. W Casablance we francuskim Maroku, która jest ważnym punktem na drodze emigrantów do Ameryki, Rick Blaine (Humphrey Bogart) prowadzi swój lokal. Spotykają się tu najczęściej ci, którzy bezskutecznie starają się o (fałszywą lub legalną) wizę, dzięki której mogliby opuścić Casablancę. W mieście wrze z powodu zastrzelenia dwóch niemieckich kurierów, powiększa się liczba aresztowanych, a ceny sprzedawanych na czarnym rynku wiz idą w górę. Wpływowy Rick dostaje na przechowanie listy tranzytowe podpisane przez samego de Gaulle'a. Wkrótce w sprawie tych listów w barze zjawia się Victor Laszlo (Paul Henreid), kontrolowany przez Niemców przywódca czeskiego ruchu oporu. Wraz z nim przychodzi jego żona, Ilsa (Ingrid Bergman), w której Rick rozpoznaje swoją wielką, niespełnioną miłość. Uczucie między dawnymi kochankami odżywa, ale Rick zdaje sobie sprawę, że Ilsa jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.


Kino w Mieście
Plac Mickiewicza 2
Wtorek, godz. 19.00
Wstęp na seans jest bezpłatny