17 kwietnia na kolejnym spotkaniu Wachlarz, tym razem w Bielsku-Białej, spotkamy się z Mateuszem Waligórą, podróżnikiem, który odbył wiele wyczynowych wypraw w najbardziej odludne rejony naszego globu, przemierzając je pieszo, na rowerze lub w rakietach śnieżnych. 


Podczas spotkania “Komu w drogę temu TREK” Waligóra pokaże nam miejsca na obu półkulach, gdzie odbył najpiękniejsze trekkingi w swoim życiu. Podczas prelekcji zobaczymy potężne lodowe ściany boliwijskiej Kordyliery Królewskiej, dotrzemy do himalajskiej bazy położonej u stóp majestatycznych gór, a na rakietach śnieżnych przemierzymy norweski płaskowyż Hardangervidda. 

Na bielskim Wachlarzu nie zabraknie też slajdów z ostatnich wypraw realizowanych w ramach reporterskiego projektu "Before It Is Gone", dokumentującego miejsca i kultury, które obecnie ulegają nieodwracalnym przemianom. Waligóra, który jest współautorem tego projektu, między innymi zwróci uwagę na problem topniejących andyjskich lodowców przez ukazanie wyprawy, którą odbył siecią inkaskich dróg królewskich Qhapaq Ñan. Z kolei jego marsz po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich pokaże życie regionu o tej samej nazwie, który na wiele miesięcy został odcięty od świata. Droga, która tworzy się z zamarzniętej rzeki to dla lokalnych mieszkańców z jednej strony odwieczny rytuał, z drugiej - jedyna forma dostania się do szkoły, pracy czy lekarza.

Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych. Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik “National Geographic Traveler” oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. W 2017 r. na rynku nakładem wydawnictwa Agora pojawiła się jego książka: “TREK” nagrodzona tytułem "Książka Górska Roku" w kategorii Przewodniki i poradniki górskie na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Jest ambasadorem marek Fjällräven, Primus i Hanwag. Fotografie z jego wypraw można odnaleźć na stronie www.mateuszwaligora.com