Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela współczesnej awangardy i nurtu abstrakcji w Polsce. Wernisarz odbędzie się w środę 11 kwietnia o 18:00.

Malarz, rysownik i pedagog Stefan Gierowski tworzy nieustannie od lat 50. XX wieku. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z kilkudziesięciu lat pracy artysty, począwszy od lat 60. XX wieku aż po pierwszą dekadę XXI wieku. Bielska wystawa skupia się na jednym z aspektów zainteresowania malarza – linii. „Linia przez wiele lat towarzyszy rozważaniom artysty na temat malarstwa abstrakcyjnego – niesie w sobie zarówno spokój, jak i emocje; linia może poruszać przestrzeń, ale także ją uspokajać. Może być elementem zamykającym kompozycję bądź otwierać ją na inną przestrzeń. Linia określa kontury kształtów, stanowi granicę między plamami barwnymi. Obrazy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA pokazują, jak przez lata na płótnach artysty zmienia się jej charakter i znaczenie. W latach 60. i 80. linia staje się nośnikiem energii – jest światłem, gdzieś biegnie, ma jakąś drogę, do czegoś trafia, w coś uderza. W następnych latach zaczyna dominować kolor. Artysta bada sposób, w jaki poszczególne barwy na siebie oddziałują” – o wystawie w galerii mówi jej kuratorka Karolina Jezierska-Pomorska.


Dzięki temu, że na wystawie pokazany zostanie wybór prac z niemal całego dorobku artysty, odbiorcy będą mogli w jednym miejscu prześledzić sposób tworzenia i jeden z aspektów poszukiwań wielkiego polskiego abstrakcjonisty.

Stefan Gierowski urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. W latach 1945–1948 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów Karola Frycza i Zbigniewa Pronaszki. Równolegle ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Wojsława Mole. W 1949 roku przeprowadził się do Warszawy. W latach 1956–1961 współpracował z Marianem Boguszem i Galerią Krzywe Koło. W 1961 roku został wykładowcą w warszawskiej ASP, gdzie w latach 1975–1981 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. W 1983 roku wybrany przez Senat warszawskiej ASP na Rektora Elekta. W latach 1986–1988 był przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. W 1986 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Mieszka i pracuje w Konstancinie pod Warszawą.

Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Stefana Gierowskiego.
Kuratorki wystawy – Karolina Jezierska-Pomorska, Grażyna Cybulska.

Podczas wernisażu o wybranych wątkach twórczości Stefana Gierowskiego opowie prof. Anna Węgrzyniak, literaturoznawczyni z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.