Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę poświęconą afrykańskiemu teatrowi lalek – zjawisku mocno zakorzenionemu w tradycji wielu społeczności zamieszkujących Czarny Kontynent.

O ważnej roli tego osobliwego rodzaju teatru świadczą źródła archeologiczne, historyczne oraz bogata tradycja ustna. Zarówno najstarsze znaleziska archeologiczne, jak i relacje historyków potwierdzające istnienie teatru lalek w Afryce dotyczą starożytnego Egiptu. Już w V wieku p.n.e. Herodot opisywał święto odbywające się na cześć Ozyrysa, w trakcie którego ulicami wędrowały kobiety animujące za pomocą sznurków ruchome lalki zaopatrzone w ogromnych rozmiarów penisy. Co do Czarnej Afryki trudno o źródła historyczne sięgające tak odległych czasów, ale za to nie brakuje relacji późniejszych. Już w XIV wieku arabski podróżnik Ibn Battuta opisywał tańczące lalki, które miał okazję obserwować na dworze władcy Mali. Wielobarwne ptaki towarzyszyły opowieściom griota.

Teatr lalek w Afryce jest zjawiskiem zupełnie innym niż to, które znamy z naszych europejskich realiów. Repertuar lalkarzy afrykańskich nie ma wyraźnej formy dramatycznej. Przedstawienia stanowią przeważnie krótkie scenki, łączą w sobie taniec i muzykę. Często są zupełnie spontaniczne i nieprzewidywalne.

Na wystawie pokazane zostaną afrykańskie lalki teatralne z Mali, Nigru, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Beninu, Ghany, Tanzanii, Demokratycznej Republiki Konga, Tunezji, Kamerunu, Gabonu, Konga. Jest to część kolekcji podarowanej Muzeum Narodowemu w Szczecinie w 2007 roku przez wybitnych znawców afrykańskiego teatru lalek Oleńkę Darkowską-Nidzgorską i Denisa Nidzgorskiego-Gordiera.

                                                                                                                                                                                          Kurator wysatawy – Ewa Prądzyńska.

Wystawę można oglądać do 17 czerwca 2018.