W piątek 21 września w Metrum Jazz Club koncert uczta muzyczna z wybitnymi jazzmanami. Zagrają Staroniewicz „North Park” z Erikiem Johannessenem.


Wojciech Staroniewicz to postać znana polskiej publiczności od ponad 25 lat. Saksofonista i kompozytor zaskakujący wciąż nowymi, autorskimi projektami muzycznymi o szerokim spektrum stylistycznym, zarejestrowanymi na ośmiu autorskich albumach. Znakomity sideman, chętnie zapraszany przez innych muzyków (wieloletnia współpraca z norweską grupą „Loud Jazz Band” czy sekstetem Włodzimierza Nahornego). 
Jako jedyny wśród polskich saksofonistów został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie, gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Oprócz tego zdobył pierwszą nagrodę zespołową oraz indywidualną, za najlepszą kompozycję na festiwalu „Jazz Juniors”. Wraz z zespołem „Set-Off” zdobył pierwszą nagrodę „Złoty klucz do kariery” na „Pomorskiej Jesieni Jazzowej” oraz drugą nagrodę na „International Contest Youth Orchestras in Hoeilaart”- Belgia. Jest także laureatem prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Sopotu „Sopocka Muza”. Staroniewicz pełnił funkcję członka Rady Akademii Fonograficznej. Koncertował prawie we wszystkich krajach europejskich a także w Chinach. Grał na większości polskich festiwali jazzowych poprzedzając koncerty wielkich gwiazd. Jego dyskografia obejmuje ponad 40 płyt. 

Erik Johannessen – puzonista, gra także na instrumentach perkusyjnych oraz śpiewa w Jaga Jazzist – zespole, który zdobył Norweską Grammy za album One-Armed Bandit w 2010 roku. Koncertował na całym świecie z zespołami: Jaga Jazzist, Ensemble Denada, Loud Jazz Band, Trondheim Jazz Orchestra i Lord Kelwin Trio. Jest nowoczesnym puzonistą free jazzowym ale lubi także improwizację melodyczną. Komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów. Był nominowany do norweskiej nagrody Grammy jako kompozytor roku za nagranie muzyki dziecięcej Snydelig z udziałem The National Broadcasting Orchestra (KORK). Gra na licznych pop/rockowych płytach z Susanne Sundfør, Lindstrøm, Marią Mena i wielu innych.

Zespół wystąpi w składzie:
Wojciech Staroniewicz – saksofon
Erik Johannessen – puzon
Dominik Bukowski – wibrafon
Paweł Urowski – kontrabas
Przemek Jarosz - perkusja

Sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65.