11 października o godz. 17.00 Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz zaprasza na wernisaż IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Wystawa zorganizowana jest we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Prace będzie można oglądać do 10 listopada.

„Przed nami kolejne spotkanie z plakatami podejmującymi problematykę społeczno-polityczną, nadesłanymi przez twórców niemal z całego świata. W naturalny sposób przekłada się to na ich dużą różnorodność artystyczną, stylistyczną oraz tematyczną. W bieżącej edycji dominują plakaty, które operując najprostszymi środkami wyrazu, przekazują swoją ideę w lapidarnej formie, wykorzystując grę symboli, piktogramów lub prostego szkicu. Duża część prac zrealizowana jest w oparciu o fotografię i kolaż, nie brakuje również plakatów wykonanych w technikach rysunkowych i malarskich. To bogactwo warsztatu artystycznego wykorzystywane jest przez artystów do subiektywnego artykułowania swojego indywidualnego obrazu otaczającej rzeczywistości, w wielu przypadkach w sposób pełen maestrii technicznej- wręcz mistrzowski. Zauważalna różnorodność kulturowa wzbogaca prezentowany na wystawie obszar sztuki plakatu. Eksploatacja uniwersalnych symboli, gra skojarzeń i metafor powoduje, że percepcja zawartych w pracach idei nie stwarza odbiorcy problemów interpretacyjnych. Twórcy z jednej strony zajmują się problematyką lokalną, a z drugiej komentują problemy globalne, dotyczące wszelkich aspektów społeczno-politycznych”.

– Leszek Szuster- Dyrektor MDSM, Paweł Warchoł – Kurator Biennale.