Klub Ludzi z Pasją zaprasza na kolejne spotkanie z wyjątkowymi osobami. Już 22 października gościem Klubu Miasto będzie Marek Kowolik. Tematem spotkania będzie Iran i Irański Kurdystan – czyli jak gościnność przenika się z grzecznością?

Iran – skarb kultury perskiej, duma tamtejszych obywateli. Z drugiej strony częste uwielbienie Irańczyków dla USA, którego źródłem zapewne jest niechęć do obecnych władz religijno-państwowych.

Opowiem o wspaniałych zabytkach, religiach i przyrodzie. Jednak najważniejsi będą ludzie -przede wszystkim ich gościnność i marzenia, trochę również o nieuprzejmości i nachalności. Jak to o kraju muzułmańskim, będzie o tym iż lepiej jest tam mężczyznom… a kobietom zazwyczaj niewiele wolno, a właściwie wolno tyle na ile pozwoli mężczyzna.
Przeniosę opowieść również do pięknego górskiego irańskiego Kurdystanu. Będzie o tym jak podróżując autostopem kierowcy zapraszali na obiady, o rozmowach z fotografem i przemytnikiem (przez góry do Iranu), o tym jak trafiłem na wieś do dziadków mojego hosta z Couchsurfingu.
Będzie również o irańskim „ta’arof” (są to grzecznościowe gesty i zaproszenia, których nie należy przyjmować). Opowiem o tym, iż nie odmówiłem 3 razy jak należało (a tylko 1 raz i do tego bez przekonania) gdy mnie Iranka zapraszała do domu swoich rodziców i o zabawnych sytuacjach które były tego następstwem.
– mówi Marek Kowalik.