Biblioteka Pedagogiczna w Bielsku-Białej zaprasza w środę 30 stycznia na pierwsze w nowym roku spotkanie dyskusyjnego Klubu Książki, który niebawem rozpocznie trzeci rok swojej działalności.

Tym razem tematem dyskusji będzie najnowsza książka Fernando Aramburu „Patria”.
Spotkanie odbędzie się o godz. 16:30 w siedzibie Biblioteki w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220, I p.). Prowadzenie: Jarosław Hess. 

O książce:
20 wydań w Hiszpanii, ponad 500.000 sprzedanych tam egzemplarzy, prawa do publikacji zakupione w 19 krajach, sprawiają, że „Patria” Fernando Aramburu jest jedną z najgłośniejszych książek literatury europejskiej XXI wieku. Aramburu, urodzony w San Sebastián, odtwarza w niej porażający obraz sytuacji politycznej i społecznej Kraju Basków ostatnich kilkudziesięciu lat – począwszy od połowy lat 80. i trwającej kolejne dziesięciolecia. „Patria” to opowieść o losach członków dwóch baskijskich rodzin. Książka o ludzkim strachu, zniszczonych przyjaźniach i związkach, wzrastającej przemocy i terroryzmu, a w końcu także o wybaczeniu. Wreszcie, jak ujął to Mario Vargas Llosa, „Wnikliwy opis upadku moralnego wywołanego przemocą”.
Aramburu napisał powieść o ludziach podzielonych ideologią. O tragicznych efektach terrorystycznych zamachów, a także o potrzebie przynależności, strachu oraz ślepej wierze w potrzebę działania. O racjonalnych Baskach, którzy muszą zginąć i o separatystach, dla których niepodległość jest ważniejsza niż wszystko inne, nawet lojalność, honor i ojczyzna.
„Patria” przekracza gatunkowe ograniczenia. To niezwykły miszmasz powieści fabularnej, kryminału, eseju politycznego oraz dramatu społecznego.