Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna zapraszają na 52. Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych.

Już od wczoraj na deskach gościnnego amfiteatru w Brennej artyści prezentują dawne pieśni wykonywane a cappella lub z akompaniamentem, a zespoły regionalne zapraszają widzów do oglądania tańców i zwyczajów swojego regionu. Dziś prezentację trwają nadal.

Można podziwiać prawie  80 grup śpiewaczych, kapel i zespołów regionalnych z całego województwa śląskiego. Wśród uczestników Przeglądu są m.in. zespoły z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, a także ziemi częstochowskiej i Beskidów.

Za sprawą skupionych w jednym miejscu i czasie prezentacji różnych grup etnograficznych, a także regulaminu, ograniczającego obecnie konkursowe kategorie do regionalnych zespołów i grup śpiewaczych oraz kapel ludowych Przegląd w Brennej jest świętem śląskiej kultury, tej o wiejskim charakterze i rodowodzie, który pokazuje jej wielkie bogactwo i różnorodność w strojach, pieśniach, muzyce, gwarze i zwyczajach.

Ogłoszenie wyników oraz konsultacje z jurorami odbędą się w czwartek, 18 lipca w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej o godzinie 12.00.