Od 6 września w Galerii Bielskiej BWA dostępna jest wystawa, która prezentuje projekt Joanny Chudy.

Projekt obejmuje cykl fotograficzny, składający się z kilkunastu czarno-białych i kolorowych fotografii, uzupełniony przez artystkę pracami multimedialnymi oraz tekstami literackimi. Projekt realizowany był na południu Polski, w miejscach zróżnicowanych kulturowo i społecznie, bogatych w różne tradycje i doświadczenia.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:

Projekt „Niepamięć. Tożsamość ukryta”, powstały dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umożliwił artystce zgłębienie interesującego ją od dawna tematu pamięci i jej ekwiwalentów materialnych, którymi są fotografie. Wydobyte z archiwów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej pozwoliły osadzić jej poszukiwania w konkretnej przestrzeni kulturowej południowej Polski i odnieść je do wspólnej historii i doświadczeń mieszkających tu ludzi.

Pejzaż Podhala w ujęciu Joanny Chudy jawi się jako tajemniczy, nieokreślony, zamglony. To nie widokówki z motywami ośnieżonych gór; autorka fotografii redukuje bogactwo krajobrazu, wybiera minimalizm formy i uzyskuje wielką siłę wyrazu. Podobne założenia przyświecały jej w cyklu „Śląski Ulisses”, w którym w formie tryptyku zestawiała nieoczywisty śląski pejzaż z portretem młodej dziewczyny. Cykl z Podhala ma odmienny styl, inne motywy, inne podłoże, jednak przywołuje podobnie oniryczny klimat, tak charakterystyczny dla autorki.

Wystawa indywidualna Joanny Chudy jest realizacją Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, przyznaną w ostatniej, czwartej edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018.

Projekt „Niepamięć. Tożsamość ukryta” realizowany był dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwieńczeniem projektu i wystawy jest bogato ilustrowany katalog z tekstami krytycznymi o twórczości Joanny Chudy.

Joanna Chudy – urodzona w 1976 roku w Bielsku-Białej. Absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2002), Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, które ukończyła z wyróżnieniem, realizując dyplom w pracowni fotografii kreacyjnej prof. Wojciecha Prażmowskiego (2009). W 2013 uzyskała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka 20 indywidualnych wystaw fotograficznych. Uczestniczka 40 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Sofii. Zajmuje się fotografią kreacyjną, prezentuje czarno-biały nurt fotografii klasycznej.

Więcej na temat wystawy > http://galeriabielska.pl/wystawa/joanna-chudy-niepamiec-tozsamosc-ukryta