Dániel Varga to węgierski saksofonista i kompozytor, który zasłynął ze swojej wirtuozowskiej gry w indie rockowym zespole Moped Loewen.

Studiował u Julian Arguelles i Eda Partyki w Grazu. Na swoim koncie ma szereg nagród (Palace of Arts Jazz Showcase - nagroda specjalna, laureat Jazz Juniors 2015 w Krakowie, nagroda Újfalusy Gábor dla najlepszego muzyka węgierskiego 2018/2019, a także nagroda za kompozycję i aranżację Węgierskiej Federacji Jazzowej). Ostatnio został zaproszony do finału bardzo prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego im. Michaela Breckera na Red Sea Jazz Festival w Eilat w Izraelu, co śmiało pozwala sądzić, że już niebawem będzie o nim bardzo głośno w całej Europie.

Jego związek z Polską rozpoczął się w 2014 r. od przyjaźni z dwoma muzykami: gitarzystą Piotrem Lipowiczem i perkusistą Piotem Budniakiem. Wspólnie grali trasy koncertowe w całym kraju, prezentując własną muzykę i pomysły w różnych grupach oraz projektach (Animal House Project, Piotr Budniak Essential Group, Lipowicz - Budniak MAD Unit)
Po dwuletniej przerwie ponownie łączą się jako Dániel Varga Eastern European Quartet, by przywrócić nostalgiczne wspomnienia i przynieść świeży, nowoczesny pomysł na jazz.

Zespół wykonuje autorską muzykę lidera i łączy w sobie dwa kraje: Węgry i Polskę, niezliczoną ilość muzycznych inspiracji oraz cztery nietuzinkowe osobowości, które z powodzeniem szturmują europejską scenę muzyczną:

Dániel Varga (Węgry) - saksofon
Piotr Lipowicz (PL) - gitara
Marcell Gyanyi (HUN) - kontrabas
Piotr Budniak (PL) - perkusja

https://danielvargamusic.tumblr.com/

Nagrania:
https://youtu.be/mmKmts7MVM8
https://youtu.be/j_GOZPuKaFE
https://youtu.be/jRXxQVxIygg

Bilety:
20 zł przedsprzedaż, 25 zł w dniu koncertu
oraz onlajn: https://biletyna.pl/koncert/Dniel-Varga-Eastern-European-Quartet