Bielska wystawa jest pierwszą z kilku prezentacji prac artysty w Polsce i Niemczech. To wielki powrót twórcy, z jego pesymistyczną, ale też przepojoną fascynacją, narracją o neoliberalnym świecie współistnienia zła, dobra, nauki, religii, śmierci i witalności, przemocy i miłości.

Wystawa obrazów na płótnie i prac na papierze Ryszarda Góreckiego pt. LOVE w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej jest pierwszą wystawą w tournée artysty (2020–2021), który  z przygranicznych Słubic, gdzie prowadził słynną w latach 90. XX wieku Galerię Prowincjonalną – za działalność na pograniczu kultur został wyróżniony Paszportem „Polityki” (1994) – przeniósł się do Berlina, gdzie mieszka i tworzy od 2002 roku. Każda z wystaw, w Muzeum Narodowym w Szczecinie, toruńskiej Wozowni, BWA w Jeleniej Górze, Galerii Sztuki Arttrakt we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Dieselkraftwerk w Cottbus (Niemcy) i BWA w Zielonej Górze, będzie odrębną prezentacją dorobku Ryszarda Góreckiego. W Galerii Bielskiej BWA pokazany będzie autorski wybór prac artysty z ostatnich 20 lat – wszystkie powstały w Niemczech.
Ostatnim 20 latom twórczości Ryszarda Góreckiego poświęcona jest także przygotowywane przez BWA Zielona Góra wspólne wydawnictwo pt. „Love”.

Ryszard Górecki urodzony w 1956 roku w Słubicach. Artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze (dyplom w 1979 roku). W latach 1980–2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998–2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt nad Odrą. Laureat Paszportu „Polityki” (1994). Kilkakrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.

Otwarcie wystawy w piątek, 10 stycznia 2020 roku o godz. 18.00.

Przed wernisażem – o godz. 17.00, Galeria zaprasza na oprowadzanie po wystawie z udziałem Ryszarda Góreckiego oraz Stacha Szabłowskiego.