Koji Kamoji – „Przestrzeń” – „Obrazy pruszkowskie” i inne prace
Wystawa trwa: 05.02.2010 r. – 03.03.2010 r. (sala dolna)
Wernisaż: 05.02.2010 r., godz. 18.00


Wystawa obrazów Kojiego Kamojiego – artysty pochodzącego z Japonii, od 50 lat mieszkającego i tworzącego w Polsce. W Galerii Bielskiej BWA będzie można obejrzeć prace z cyklu „Obrazy pruszkowskie”, powstałe w latach 60., kiedy Koji Kamoji z rodziną mieszkał w Pruszkowie, a także późniejsze obrazy, m.in. z cyklów: „Księżyc Sasakiego” (1996), „Małe bóle” (2001) czy „Nocleg” (2004).
Koji Kamoji urodził się w 1935 roku w Tokio. Po uzyskaniu dyplomu na tokijskiej Akademii Sztuk Pięknych „Musashino” (1958), za namową swojego wuja Ryochu Umedy, historyka, poety i tłumacza literatury polskiej, przyjechał do Polski w 1959 roku, gdzie mieszka do dziś. W 1960 roku podjął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Artura Nachta-Samborskiego. Od 1967 roku zaczął stałą współpracę z Galerią Foksal w Warszawie. Swoją pierwszą wystawę w Polsce miał w 1964 roku w galerii Krzysztofory w Krakowie (wspólnie z Leszkiem Walickim).
W latach 70. Koji Kamoji zajmował się głównie tworzeniem instalacji. Później równolegle zaczęły powstawać cykle obrazów. Malarstwo jest dzisiaj główną formą aktywności artysty.
Prezentowane na wystawie prace to obrazy i reliefy wykonane techniką własną, przy użyciu farb olejnych i naturalnych materiałów: drewna i płótna lnianego. Dzieła pochodzą z kolekcji: Galerii Studio w Warszawie, Galerii Stefana Szydłowskiego w Warszawie, Galerii Foksal w Warszawie, Andzelm Gallery w Lublinie, Galerii Muzalewska w Poznaniu, zbiorów prywatnych oraz ze zbiorów artysty.
Koji Kamoji wielokrotnie reprezentował sztukę polską – wspólnie z artystami polskimi – na wystawach międzynarodowych, m.in. w Düsseldorfie, Magdeburgu, Paryżu, Londynie, Atenach, Budapeszcie, Tokio, Tallinie.

Kuratorem wystawy jest Krzysztof Morcinek.
W trakcie trwania wystawy odbędzie się spotkanie z Kojim Kamojim, w którym uczestniczyć będą także kolekcjonerzy: Waldemar Andzelm – prowadzący Galerię Sztuki Współczesnej Andzelm Gallery w Lublinie, oraz Stefan Szydłowski, właściciel Galerii Stefan Szydłowski w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 18 lutego, godz. 17.00. Wstęp wolny.