Na wystawie można obejrzeć ekspozycje zdjęcia przedstawiające cykl rysunków Artura Grottgera, uznanego za twórcę ikonografii powstania styczniowego.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej  zaprasza na wystawę Powstanie Styczniowe  w malarstwie polskim. Cykl zatytułowany Polonia nawiązuje do działań partyzanckich w okresie powstania. Grottger  w sposób alegoryczny przedstawia walkę narodu o niepodległość ojczyzny.

Wystawa przedstawia również dzieje powstańcze - bitwy, potyczki, sceny męczeństwa i mordy na obrazach Juliusza Kossaka ? Bitwa pod Ignacewem, Tadeusza Ajdukiewicza ? Scena z powstania styczniowego, Michała Elwiro Andriolli ? Walka powstańcza. Mistrz Jan Matejko upamiętnił powstanie styczniowe w Polonii - 1863 r. (Zakuwana Polska). Obraz powstał pod wpływem przeżyć i wspomnień artysty w 1864 r. Polska to zakuwana w kajdany młoda kobieta ubrana w czarną suknię, za nią w jaśniejszej tonacji stoi także zakuwana  w kajdany Litwa. W głębi widzimy Manifest Rządu Narodowego ? 1863.

Wystawę można oglądać od 15 stycznia do końca marca br.

Serdecznie zapraszamy