Monograficzna wystawa malarstwa, rzeźby i grafiki Jana Grabowskiego została zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin artysty. Wystawa prezentowana w Galerii Bielskiej BWA, to tylko wycinek jego bogatego dorobku.

Od 5 stycznia w Galerii Bielskiej BWA możemy oglądać wystawę prac znakomitego artysty - Jana Grabowskiego (1912-1998). Nie każdy wie, że Jan Grabowski był malarzem i animatorem życia artystycznego w Bielsku-Białej drugiej połowy XX wieku. W jego bogatym życiorysie, oprócz malarstwa, znajdziemy praktykę w zakładzie krawieckim, kilkuletni pobyt w seminarium duchownym, opiekę nad rannymi w walczącej Warszawie we wrześniu 1939 roku. Jan Grabowski wraz z rodziną osiadł w Białej w 1945 roku. Tętniące życiem miasto dało mu impuls do zrealizowania życiowej pasji, malarstwa. Ukończył bielską Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Rysunku oraz krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Przez czterdzieści lat należał do animatorów życia plastycznego Bielska-Białej, współtworzył grupę ?Beskid?.

Za swoją działalność artystyczną i społeczną był nagradzany, m.in.: ?Sztalugą Juliana Fałata? (1997), nagrodą artystyczną im. Gustawa Morcinka (1984), ?Ikarem? - Nagrodą Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki (1994). Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (1980) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1995). Dorobek artystyczny Jana Grabowskiego liczy ponad półtora tysiąca prac, które stały zdobią dziś kolekcje publiczne, muzealne i prywatne, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Warto zaznaczyć, że prezentowana wystawa jest tylko niewielkim wycinkiem ogromnego dorobku artysty. Oglądając wystawę, z łatwością można zauważyć, że malarstwo było ogromną pasją Jana Grabowskiego, sprawiało mu radość. Pracował w pośpiechu (stąd widoczny ekspresjonizm), kochał kolor (pastele, na wielu obrazach łączył z żywymi, mocnymi barwami, jak czerwień, żółć, zieleń), nierówną fakturę (głównie tworzył techniką olej na drewnie).

Dzieła Jana Grabowskiego podejmują różnorodną tematykę, powracając do wielu już raz podjętych wątków. Szczególnym sentymentem darzył piękno ziemi beskidzkiej: ?Beskidy?, ?Kalwaria Zebrzydowska?. Na wystawie znajdziemy pejzaże górskie: ?Zima w Zakopanem?, obrazy aglomeracji miejskiej: ?Bielsko?, ?Istambuł?, portrety: ?Portret Ignacego Bieńka?, ?Marysia z Biecza?, ?Portret córki Lucyny?, ?Twarz syna w berecie?, akty: ?Toalet-akt?, ?Plaża nudystów?, obrazy o tematyce sakralnej: ?Oto człowiek?, ?Scena pasji?. Wśród dzieł Jana Grabowskiego odnajdziemy te zabawne, humorystyczne, pogodne, pełne dynamizmu: ?Klaun?, ?Plaża?, ?Corrida?, ?Zaczarowana dorożka?, i te pesymistyczne: ?Pożoga?, ?Ofiary komory gazowej? - ukazujący chude postaci, czekające na śmierć w komorze gazowej,

?Spacer w deszczu?, ?Wdowa?- obraz zasługujący na szczególną uwagę zwiedzającego, ukazujący lekko zarysowaną postać kobiety w tle, a na pierwszy plan wysuwają się zdarzenia z jej życia (ślub, narodziny dziecka, praca), które tworzą indywidualną historię - wszystko utrzymane w ciemnej, mrocznej kolorystyce. Na wielu obrazach Jana Grabowskiego widnieją kobiety: ?Myjąca włosy?, ?Dziewczyna z ręcznikiem?. Oprócz obrazów, na wystawie możemy podziwiać rzeźby: ?Nike?, ?Czytająca dziecku?, ?Poczytaj mi mamo?, monotypie czarno-białe: ?Małżeństwo?, ?Zakonnice ze świecą?, ?Koncert?, ?Kompozycja na temat teatru I? i kolorowe: ?Zakochani?. Wystawę urozmaica gablota z pamiątkami, w której znajdziemy m.in. fotografie Jana Grabowskiego, dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, indeks studencki i nagrodę ?Ikar?.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Rodziny artysty, kolekcji prywatnych, z Muzeum W Bielsku-Białej i zbiorów własnych Galerii Bielskiej BWA. W czasie ferii zimowych (11-24 lutego) wstęp na wystawę kosztuje jedynie 1 zł. To znakomita okazja, by poznać dzieła znakomitego bielszczanina. Wystawa czynna będzie do 3 marca.

Michalina Rosner