W najbliższą niedziele w Grawitacja Cafe dojdzie do projekcji filmu "Silesium" opowiadającego o trwającym do końca gierkowskiej dekady procesie industrializacji Górnego Śląska.

Rozpoczęta końcem osiemnastego wieku industrializacja Górnego Śląska osiągnęła swe apogeum w gierkowskiej dekadzie lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Upadek komunizmu, zamknięcie dużej części zakładów przemysłowych i coraz większa niechęć świata do węgla jako paliwa energetycznego doprowadziła do głębokich zmian kulturowych w obrębie śląskiego megalopolis. Trwająca ponad rok dokumentacja pozwoliła autorom uchwycić Śląsk w momencie zmian. Tłem dla wyświetlanych obrazów jest oryginalna, grana na żywo muzyka skomponowana na potrzeby spektaklu.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Alfred Sosgórnik, autorem zdjęć jest Elwira Florek, fotografie Dorota Koperska, muzyka i edycja Alfred Sosgórnik, współpraca Marcin Copik.

Do projekcji filmu dojdzie w ramach cyklu "Spotkania podróżników" w niedzielę, 31 stycznia o godz. 19.00 w Grawitacja Cafe przy ul. Wzgórze 3/5 w Bielsku-Białej.

db