Laureatka Bielskiej Jesieni 2015 - Martyna Czech - wygrała konkurs "Talenty Trójki”. Artystka nagrodzona została w kategorii sztuki wizualne. Od 7 września jej prace podziwiać będzie można w Galerii Bielskiej BWA.

Program 3 Polskiego Radia organizuje konkurs "Talenty Trójki” od 2010 roku, by prezentować szerokiej publiczności obiecujących młodych twórców - studentów i  absolwentów uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 tys. zł dla zwycięzców oraz po 3 tys. zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: teatr, film i sztuki wizualne.

Jury, w składzie Magdalena Frankowska, Jarosław Suchan, Anna Konik, Adrian Kolarczyk i Agnieszka Obszańska, nagrodziło Martynę Czech za "dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy".

- Wygrana Martyny Czech w Bielskiej Jesieni w 2015 roku to był jeden z najbardziej nieoczekiwanych werdyktów w historii tego konkursu. Wygrana w "Talentach Trójki” tylko potwierdza, że szczerość w wyrażaniu emocji jest w sztuce najważniejsza. W dobie przeteoretyzowanych wypowiedzi artystycznych jej malarstwo działa jak cios w szczękę; po lekkim zamroczeniu zaczynamy trochę inaczej patrzeć na świat.  Podobnie jak Wilhelm Sasnal, którego wygrana w Bielskiej Jesieni w 1999 roku wzmocniła w decyzji pozostania przy malarstwie, tak i Martyna Czech, również urodzona w Tarnowie, podkreśla, że Grand Prix dało jej komfort skupienia się wyłącznie na malowaniu - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

W Galerii Bielskiej BWA 7 września zostanie otwarta indywidualna wystawa Martyny Czech zatytułowana „Jad”. Wystawa jest formą nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA dla laureata Grand Prix Bielskiej Jesieni.

Martyna Czech urodziła się w 1990 roku w Tarnowie. Studiowała malarstwo na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Tobisa.  W 2015 roku otrzymała Grand Prix 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 organizowanego przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej. W swoich obrazach posługuje się językiem sztuki prymitywistycznej, tworzy przedstawienia zaskakujące ekspresją; z pozoru nieporadne, z deformacjami i agresywną kolorystyką; obrazy niosące ze sobą bardzo mocny przekaz i bogactwo emocji.

db