Grand Prix Bielskiej Jesieni 2017 przyznane za osobowość i oryginalną formę. Mocne, bezkompromisowe i politycznie niewygodne jest malarstwo Sebastiana Kroka.

Laureatem Grand Prix 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017, pod patronem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został Sebastian Krok z Warszawy, doceniony za zaangażowaną społecznie tematykę i oryginalną formę obrazów. Drugie miejsce przyznano Karolinie Jabłońskiej z Krakowa, posługującej się prostym w kolorze i sugestywnym językiem; trzecie miejsce otrzymała Aleksandra Bujnowska z Warszawy, która skromnymi, ale wyrafinowanymi środkami tworzy w malarstwie prywatną przestrzeń. Wyróżnienia regulaminowe przypadły: Joannie Kaucz (Wrocław), Katarzynie Kukule (Sosnowiec), Markowi Rachwalikowi (Kłomnice), Jolancie Stachyrze (Ostróda) i Radkowi Szlęzakowi (Kraków). 

Zwycięzca Bielskiej Jesieni 2017 - Sebastian Krok z Warszawy za zestaw obrazów pt. „Amor”, „Mutter”, „Welcome” - otrzymał Grand Prix - Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 tys. zł oraz Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA w wysokości 10 tys. zł wraz z organizacją wystawy indywidualnej. Artysta maluje obrazy na zużytych, szpitalnych prześcieradłach. - Jury przyznało artyście Grand Prix „ za zaangażowaną społecznie aktualną tematykę, dla której znaleziono oryginalną formę, która jest jednocześnie refleksją nad samym medium malarskim, z jego ustalonymi wiekową tradycją kanonami. Jury doceniło także ciekawe pytania zadane przez artystę; czym w malarstwie może być farba, czym podobrazie lub jego kształt, oraz jaka jest ich relacja do zamierzonego przekazu" - wyjaśnia przewodniczący komisji konkursowej Jerzy Kosałka. 

Artysta (ur. 1985 w Radomiu) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem obronił w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza (2014), u którego jest asystentem. Sebastian Krok jest także laureatem Grand Prix w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych, Albertina FiSAD 2015 w Turynie (Włochy); Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015 w Legnicy; laureat Nagrody ASP w Warszawie im. prof. Józefa Szajny (2010); wyróżnienia w Konkursie o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch (2014). Jest autorem wystaw indywidualnych, w 2017 m.in.: „Corp Us” w Galerii m² w Warszawie; „Human Resources” w Galerii Sektor I w Jaworznie; uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych. 

194 obrazy 69 finalistów Bielskiej Jesieni 2017 można oglądać do 31 grudnia br. na wystawie w Bielsku-Białej w dwóch przestrzeniach, w Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11) i pobliskiej Wilii Sixta (ul. Adama Mickiewicza 24).  Bielska Jesień jest ogólnopolskim konkursem malarstwa organizowanym od 55 lat. W tym roku jury obejrzało 2.989 prac 700 artystów. Wystawie finałowej biennale towarzyszyć będą spotkania, warsztaty, wykłady i konkursy. Szczegółowe informacje wkrótce na www.galeriabielska.pl.

db