Symfonia Niepodległości – znakomity program muzyczny zostanie zaprezentowany 10 listopada w kościele w Aleksandrowicach.

Wzruszająca i pełna dramatyzmu muzyka Symfonii Niepodległości wraz z tekstami zaczerpniętymi od wybitnych polskich poetów: Władysława Broniewskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, z użyciem współczesnych narzędzi multimedialnych (projekcje obrazów dopełniających intensywność przekazu muzycznego będzie wartościową lekcją historii i przeżyciem artystycznym dla polskiego słuchacza.

Wystąpią: Wanda Franek – alt, Andrzej Dobber – baryton, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Górecki Chamber Choir pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego.

Symfonia Niepodległości – to pięcioczęściowy utwór, rozpoczynający się motywem pierwszego hymnu Polski Bogurodzica, muzyczno – hymniczna część pozwalająca ożywić w naszej wyobraźni „obydwa płuca” dawnej kultury polskiej. Druga część- liryczna wypowiedź matki do syna aria - mezzosopran, do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu” w której pointa zawarta w słowach: „Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?“ zabrzmi bijącym sercem ilustrującym cierpienie wszystkich matek które utraciły dzieci w wojennych zawieruchach. Trzecia cześć to Polonez – reprezentacyjny polski taniec narodowy,  brzmiący ponad podziałami i uprzedzeniami ,intencjonalnie  użyty dla podkreślenia  narodowego charakteru utworu, stając się w ten sposób ewenementem w literaturze muzycznej symfoniki (jak dotąd w symfonii nigdy nie został użyty motyw Poloneza). W kolejnej czwartej części liryczny głos barytonowy podejmuje dialog z dramatycznie wołającym chórem „Bagnet na broń..”, aria do słów wiersza Władysława Broniewskiego  pod tym samym tytułem, apel silnie odwołujący się do wyobraźni, wzmocniony został muzyczna warstwą orkiestrową. Ostatnia  piąta część -konkludująca, łączy solistów, chór i orkiestrę skłaniając  słuchacza do zastanowienia się nad wartością jego własnego życia. Pozwala docenić wolność polityczną, a także zrozumieć, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy ginęli po to, byśmy my mogli żyć w wolnym kraju, nie żywiąc obawy o dzień jutrzejszy. Konieczne jest docenienie  poświęcenia naszych przodków i uszanowanie ich pamięci po to, by historia ta nigdy więcej się nie powtórzyła.

Konkurs!
Dla naszych czytelników mamy do wygrania dwie podwójne wejściówki na to wydarzenie. Zapraszamy do gry!

Zasady konkursu:

1. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać na adres konkursy@bielsko.biala.pl maila z imieniem, nazwiskiem, numerem telefonu oraz odpowiedzią na pytanie konkursowe: Z ilu części będzie się składał programu muzycznego „Symfonia Niepodległości”.
2. W temacie maila należy wpisać: Symfonia Niepodległości.
3. O wygranej w konkursie decyduje poprawność odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń.
4. Konkurs ogłaszamy także na www.facebook.com/bielskobialapl oraz www.facebook.com/BielskiKalendarzImprezowy.
5. Osoba, która wygra, zostanie poinformowana drogą telefoniczną. W przypadku, w którym skontaktowanie się z uczestnikiem konkursu jest niemożliwe, wybierany jest inny laureat (według kolejności zgłoszeń i/lub poprawności odpowiedzi), na którego przechodzi nagroda. 
6. Nagrody rzeczowe przyznawane w konkursach należy odebrać w ciągu miesiąca od daty rozstrzygnięcia konkursu i poinformowania laureata, chyba że laureat razem z organizatorem ustalą inaczej. 
6. Informujemy, że zgłoszenia (dane osobowe) nie są przechowywane i nie będą wykorzystywane do jakichkolwiek celów promocyjnych, reklamowych.