Już 15 listopada rozpoczyna się tegoroczna Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej, festiwal potrwa do 18 listopada.

Przez cztery dni w Bielskim Centrum Kultury odbywać się będą koncerty występujących na całym świecie muzyków jazzowych. W czwartek o 18:00 wystąpią pierwsi wykonawcy: John Surman/Vigleik Storaas Duo oraz Marcin Wasilweski Trio. Natomiast piątkowy wieczór upłynie przy utworach znanego gitarzysty wraz z jego trio Wolfgang Muthspiel Chamber Trio, a następnie formacji wybitnego pianisty Florian Weber Quartet.

Brytyjski saksofonista i klarnecista John Surman ma bardzo ważne miejsce w historii europejskiego jazzu, dzięki oryginalnemu stylowi gry na instrumencie, oraz wyjątkowej umiejętności łączenia muzyki współczesnej z ludowymi tradycjami. Jest obecnie chyba najważniejszym nazwiskiem brytyjskiego jazzu. Vigleik Storaas to norweski pianista i kompozytor jazzowy. Jest znany ze współpracy z muzykami jazzowymi takimi jak Norma Winstone, Karin Krog, Terje Rypdal, Chet Baker, Jack DeJohnette. Pierwszy raz muzyczne drogi Vigleika Storaasa i Johna Surmana spotkały się w połowie lat 90-tych. Wtedy, również z udziałem Storaasa, John Surman wydał swój album Nordic Quartet (ECM, 1995). Od tego czasu powracają do wspólnego grania, a ich koncerty w duecie to piękny dialog, pełen szlachetnej melodyki i rytmicznych poszukiwań.

Marcin Wasilewski Trio: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas  i  Michał Miśkiewicz – perkusja, to najbardziej uznane na świecie polskie trio jazzowe, od wielu lat współpracujące z ECM Records. Dzięki talentowi, wrażliwości, wykształceniu i ogromnemu doświadczeniu, potrafią łączyć wielką jazzową tradycję i nowoczesność. Stworzyli swój niepowtarzalny język i mocne, unikalne brzmienie, które zdobyło szerokie uznanie fanów i krytyków z całego świata. Obecnie promują nowy album „Live”. 

Wolfgang Muthspiel uważany jest za jednego z nich najbardziej wpływowych gitarzystów swojego pokolenia. Urodził się w 1965 r. w Austrii, studiował zarówno gitarę klasyczną, jak i jazzową w Akademii Muzyki i Sztuk Performatywnych w Grazu. Zainteresowany improwizacją od najmłodszych lat, w połowie lat 80. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby studiować w New England Conservatory. W Berklee School of Music w Bostonie poznał Gary'ego Burtona, który zaprosił go do swojego kwintetu. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, i w tym czasie grał z takimi artystami, jak Trilok Gurtu, Youssou N'dour, Gary Peacock, Dave Liebman, Peter Erskine i Rebekka Bakken.  Wolfgang Muthspiel po raz pierwszy pojawił się w ECM Records w 2013 r. z albumem Travel Guide nagrany w trio z dwoma z innymi gitarzystami, Ralphem Townerem i Slavą Grigoryanem. W 2014 r. Muthspiel zadebiutował w ECM jako lider autorskim albumem Driftwood.

Jego Chamber Trio (trio kameralne) to tegoroczny premierowy projekt. Do swojej nowej konstelacji zaprosił dwie wspaniałe muzyczne indywidualności: Matthieu Michela na trąbce i Colina Vallona na fortepianie. 

Niemiecki pianista Florian Weber jest jednym z najciekawszych pianistów i kompozytorów współczesnej europejskiej sceny jazzowej. Dziennik The New Times napisał o jego grze: estetyka aerodynamicznej płynności, a Süddeutsche Zeitung: wyjątkowy pianista o świeżym nowym brzmieniu. Został wyróżniony szeregiem nagród, m.in. nagrodą Steinwaya za koncert solo na Festiwalu Montreux i nagrodą w konkursie Monaco Jazz, nagrodą WDR za improwizację, zaś jego debiutancki album Minsarah został nagrodzony niemiecką nagrodą krytyków muzycznych. Wyrazy uznania i przychylność krytyków zjednała mu błyskotliwa droga muzyczna, którą Florian Weber konsekwentnie kroczy. 

Konkurs!
Dla naszych czytelników mamy do wygrania podwójne wejściówki na czwartkowe i piątkowe koncerty Jazzowej Jesieni. Zapraszamy do zabawy!

Zasady konkursu:

1. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać na adres konkursy@bielsko.biala.pl maila z imieniem, nazwiskiem, numerem telefonu oraz odpowiedzią na pytanie konkursowe: Na jakim intrumencie gra Marcin Wasilewski, który wystąpi ze swoim trio na czwartkowym koncercie?
2. W temacie maila należy wpisać: Jazzowa Jesień.
3. O wygranej w konkursie decyduje poprawność odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń.
4. Konkurs ogłaszamy także na www.facebook.com/bielskobialapl oraz www.facebook.com/BielskiKalendarzImprezowy.
5. Osoba, która wygra, zostanie poinformowana drogą telefoniczną. W przypadku, w którym skontaktowanie się z uczestnikiem konkursu jest niemożliwe, wybierany jest inny laureat (według kolejności zgłoszeń i/lub poprawności odpowiedzi), na którego przechodzi nagroda. 
6. Nagrody rzeczowe przyznawane w konkursach należy odebrać w ciągu miesiąca od daty rozstrzygnięcia konkursu i poinformowania laureata, chyba że laureat razem z organizatorem ustalą inaczej. 
6. Informujemy, że zgłoszenia (dane osobowe) nie są przechowywane i nie będą wykorzystywane do jakichkolwiek celów promocyjnych, reklamowych.