W sobotę, 12 stycznia w Bielskim Centrum Kultury po raz 26. przyznano Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Wyróżnienia za rok 2018 wręczał twórcom prezydent Jarosław Klimaszewski.

Za szczególne osiągnięcie artystyczne statuetkę Ikara otrzymała Katarzyna Pietrzko – pianistka, aranżerka i kompozytorka. Absolwentka ZPSM w Bielsku-Białej i Akademii Muzycznej w Krakowie. Zdobywczyni Mateusza Trójki 2018 w kategorii Muzyka Jazzowa za oryginalny styl, wyobraźnię muzyczną oraz zapadające w pamięć melodie i harmonie na debiutanckim albumie „Forthright Stories" kierowanego przez nią tria. Katarzyna Pietrzko była stypendystką miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki w 2015 roku.

Ikara 2018 za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymał Eugeniusz Jachym – od 1968 roku aktor Teatru Lalek „Banialuka”. Świetny animator lalek, który doskonale radzi sobie w różnych technikach aktorskich i z powodzeniem tworzy role adresowane do szerokiego grona odbiorców, łamiąc stereotypy i konwencje. W ostatnich sezonach zachwycił rolą Profesora Bączyńskiego w „Zielonej Gęsi” oraz Dżepetta w spektaklu „Buratino”. Nominowany do IKARA 2003 i wyróżniony Dyplomem Honorowym tej nagrody w 2012. Świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Dyplomami honorowymi wyróżnieni zostali: Książnica Beskidzka, Centro Italiano di Cultura oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej, a dyplomami specjalnymi: Gmina Wyznaniowa Żydowska oraz Zespół Aktorów Spektaklu „Tuwim i…”.