W obecnej, 51. edycji nagród teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim kandydują przedstawienia, których premiery miały miejsce w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018. Bielscy twórcy otrzymali nominacje w pięciu kategoriach.

W tej edycji przedstawienia oceniane były w ośmiu kategoriach: przedstawienie roku oraz przedstawienie spektakl dla młodych widzów, które mają charakter honorowy oraz: aktorstwo - rola kobieca, aktorstwo - rola męska, aktorstwo - rola wokalno-aktorska, reżyseria scenografia oraz nagroda specjalna, które mają charakter pieniężny i wynoszą 10 tys. zł.

Nominowani do „Złotych Masek” w bielskich teatrach za rok 2018:
* Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW - „Tuwim i …” według utworów Juliana Tuwima w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana.
* Kategoria AKTORSTWO - ROLA KOBIECA - Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt za rolę Zuzanny w spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim.
* Kategoria REŻYSERIA - Agata Puszcz za reżyserię spektaklu „Ciało Bambina” w Teatrze Polskim.
* Kategoria SCENOGRAFIA - Sevil Gregory za scenografię do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
* Kategoria NAGRODA SPECJALNA - Krzysztof Maciejowski za muzykę do spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim oraz za muzykę do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
 
Nazwiska laureatów poznamy na uroczystości organizowanej wspólnie z Województwem Opolskim, które także przyznaje Złote Maski według własnego regulaminu. Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 kwietnia 2019 o godz. 17.00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.