Pięć nominacji do „Złotych Masek” mieli bielscy twórcy teatralni, ale ostatecznie nagrodę otrzymał tylko Krzysztof Maciejowski za muzykę do dwóch spektakli - w Teatrze Polskim oraz Teatrze Lalek Banialuka. Wczoraj poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Nagrody Teatralnej Województwa Śląskiego.

W obecnej 51. edycji nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

W bielskich teatrach do „Złotych Masek” nominowani byli:
* Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW - „Tuwim i …” według utworów Juliana Tuwima w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana.
* Kategoria AKTORSTWO - ROLA KOBIECA - Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt za rolę Zuzanny w spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim.
* Kategoria REŻYSERIA - Agata Puszcz za reżyserię spektaklu „Ciało Bambina” w Teatrze Polskim.
* Kategoria SCENOGRAFIA - Sevil Gregory za scenografię do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
* Kategoria NAGRODA SPECJALNA - Krzysztof Maciejowski za muzykę do spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim oraz za muzykę do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
 
Uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województwa śląskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu odbyła się wczoraj na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. To już tradycja, że nagrody wręczają wspólnie władze województw śląskiego i opolskiego, nagradzając w ten sposób artystów z obu regionów, według odrębnych regulaminów.
 
"Złota Maskę" w kategorii Nagroda Specjalna otrzymał Krzysztof Maciejowski za muzykę do spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz za muzykę do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
 
bb
 
Foto: BP Witold Trólka