W najbliższy czwartek w Bielsku-Białej rozpocznie się 24. Festiwal Kompozytorów Polskich im. H. M. Góreckiego. Kulminacją tego wielkiego święta muzyki będzie sobotnia Gala Moniuszkowska w BCK, podczas której wystąpi m.in. mezzosopranistka Małgorzata Walewska.

Tegoroczny festiwal zbiega się w czasie z dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki. Nie było zatem najmniejszych wątpliwości, że to właśnie jego twórczości powinna zostać poświęcona ta edycja. Stanisław Moniuszko przeżył zaledwie 53 lata, ale to wystarczyło, by na stałe zapisać się w historii polskiej muzyki. Choć większość jego artystycznego dorobku stanowią pieśni, to za najważniejsze jego dzieła uważa się opery.

Festiwal zainaugurowany zostanie 3 października najpopularniejszą operą Moniuszki, czyli Halką w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. Prawdziwą gratką dla melomanów będzie z pewnością Gala Moniuszkowska, podczas której usłyszymy fragmenty najpopularniejszych i najpiękniejszych oper Stanisława Moniuszki (więcej informacji o programie znajdziesz TUTAJ).

bb