Sobota na Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej będzie dniem Tomasza Stańki - zawsze wtedy na festiwalu trębacz prezentował swoje premierowe, przygotowane specjalnie dla bielskiej publiczności projekty. Atrakcją niedzieli będzie koncert jazzu nowoorleańskiego. Do wygrania mamy bilety na Jazzową Jesień, która trwa w Bielskim Centrum Kultury.

W tym roku to inni grać będą jego muzykę, inni, ale jakże swoi. W sobotę, 16 listopada o godz. 19.00 wystąpią Marcin Wasilewski Trio, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz izraelski trębacz Avishai Cohen. Wykonają program złożony z utworów, które Tomasz Stańko napisał dla kina. W jego filmografii znaleźć można ok. 20 pozycji, w tym muzykę do filmów Władysława Pasikowskiego, Filipa Zylbera czy animacji Mariusza Wilczyńskiego.

W drugiej części wieczoru zaplanowano spotkanie z muzycznymi przyjaciółmi Stańki z Nowego Jorku: saksofonistą altowym Mitem Bernem, perkusistą Cresem Smithem oraz gitarzystą Davidem Tronem. Projekt Sun of Goldfinger sugeruje związek z ich ostatnią płytą, która pod takim tytułem ukazała się nakładem wytwórni ECM.

Wieloletnim zwyczajem Jazzowej Jesieni są spotkania z bardziej tradycyjną, nowoorleańską stroną jazzu. W niedzielę, 17 listopada o godz. 17.00 na scenie BCK pojawią się Włosi pod wodzą puzonisty Mauro Ottoliniego i trębacza Fabrizio Bosso z udziałem wokalistki Vanessy Tagliabue Yorke. W programie Storyville Story usłyszymy kompozycje m.in. jednego z ojców bluesa Williama Christophera Handy’ego, a także Louisa Armstronga, Jelly Roll Mortona czy Sidneya Becheta.

Finałem Jazzowej Jesieni będzie koncert jednej z najważniejszych postaci współczesnego jazzu - Jasona Morana. To człowiek renesansu XXI wieku, którego interesuje sztuka i design. Występuje razem z deskorolkowcami w skateparkach, a w jazzowych klubach gra do tańca, zakładając wielką głowę Fatsa Wallera, któremu poświęcił swój najnowszy studyjny album. Jest zdobywcą Grantu geniuszy MacArthur Fellowship, a także dyrektorem ds. jazzu w Kennedy Center w Waszyngtonie. W Nowojorskim Whitney Museum otwarta została niedawno jego pierwsza monograficzna wystawa. Podczas bielskiego koncertu grającemu na fortepianie Jasonowi Moranowi towarzyszą muzycy z tria Bandwagon - kontrabasista Tarus Mateen oraz perkusista Nasheet Waits.

Dla Czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia na koncerty. Aby wygrać, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jaki tytuł nosi najbardziej znany utwór Louisa Armstronga? Odpowiedzi należy wysyłać na adres: redakcja@bielsko.biala.pl. Kto pierwszy, ten lepszy!

KGO

Foto: BCK

Aktualizacja godz. 21.45. Dziękujemy za udział w konkursie. Zaproszenia już zostały rozdysponowane. Zwycięzców poinformujemy drogą mailową.