Street art to jeden z fenomenów współczesnej sztuki. Uwodzi oryginalnością i rozmachem. W najbliższy czwartek opowie o tym historyk sztuki Justyna Weronika Łabądź. Spotkanie odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA. Wstęp wolny.

Street art jest wyrazem nieskrępowanej wyobraźni i nieograniczonej pomysłowości twórców. Łamie konwencje, przynosi posmak rebelii, pewnej nielegalności czy wręcz zakazanego owocu. Zaskakuje formą i często pojawia się w najmniej oczekiwanych miejscach.

- Zachęca nas do wyruszenia w miejską przestrzeń i odkrycia jej na nowo z zupełnie innej strony. Odbiorcy tych wizualnych dzieł są zachęcani do przyjęcia roli uważnego obserwatora, który wyostrza wzrok w jednolitej, urbanistycznej przestrzeni, chce w niej widzieć i rozumieć więcej. Graffiti, murale, postery, szablony oraz inne interwencje artystyczne to nie tylko ładne obrazki, kolory i wzory, które upiększają nasze miasta. To wizualizacja demokratycznego charakteru przestrzeni miejskiej, do której każdy ma takie samo prawo i w której każdy może wyrazić swoje zdanie, skomentować coś lub poddać pod publiczną dyskusję - tłumaczy Justyna Weronika Łabądź, autorka książki „Street art. Sztuka ulicy”.

W publikacji, która jest nowością na rynku wydawniczym, znajdziemy ciekawostki dotyczące historii murali i graffiti z całego świata, sylwetki wybranych artystów z Polski i zagranicy oraz opisy pokrewnych zjawisk związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej.

Podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się 28 listopada o godz. 18.00 w Galerii Bielskiej BWA autorka opowie o wybranych projektach, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się światowego ruchu artystycznego, jakim jest street art.

***

Justyna Weronika Łabądź - historyk sztuki, polonistka, autorka książek o sztuce, kuratorka wystaw i projektów streetartowych, m.in. projektu „oBBraz miasta” dotyczącego murali w Bielsku-Białej.
Pracuje w Galerii Bielskiej BWA. Jest doktorantką Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

KGO