Będzie to wycieczka terenowa szlakiem dawnego traktu łączącego miasto i wieś Bielsko. Zajęcia mają na celu przybliżenie roli i znaczenia średniowiecznej sieci komunikacyjnej w okolicach Bielska-Białej. Dystans do pokonania pieszo to ok. 2 km.

Początek wycieczki będzie miał miejsce na moście na rzece Białej - dawnej granicy śląsko-małopolskiej (miejsce zbiórki). Stamtąd uczestnicy przemieszczą się dawnym traktem komunikacyjnym wiodącym przez Dolne Przedmieście w kierunku rynku starego miasta w Bielsku - serca średniowiecznego civitas.

Kolejnym etapem wycieczki będzie przemarsz ulicą Sobieskiego - dawnym traktem średniowiecznym wiodącym przez Górne Przedmieście w kierunku Starego Bielska. Tam uczestnicy wycieczki zapoznają się z dziejami średniowiecznego grodziska oraz gotyckiego kościoła pw. św. Stanisława.

Wycieczka odbędzie się 20 września 2020 o godz. 13.00. Zajęcia poprowadzą archeolodzy Bożena Chorąży i Bogusław Chorąży. Liczba osób: do 35 (o ile nie ulegnie zmianom sytuacja epidemiczna), rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25.