Młoda bielszczanka - wokalistka, projektantka i twórczyni biżuterii - Małgorzata Kanik zaledwie miesiąc temu organizowała swój pierwszy pokaz mody i biżuterii, o którym pisaliśmy w naszym portalu, a już dzisiaj zapowiadamy premierę jej debiutanckiej płyty, która przypada na najbliższy poniedziałek. Na krążku znajdzie się osiem najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, w tym trzy skomponowane przez Jana Wierzbicę. Autorami aranżacji są Maciej Musiał i Jakub Adamus. Częściowy dochód ze sprzedaży płyt zostanie przekazany na cele charytatywne.

 - Pomysł stworzenia płyty narodził się w sierpniu tego roku, natomiast praca w studiu rozpoczęła się pod koniec października. Oczywiście, trema w studiu była spora, ponieważ muzycy i osoby zaangażowane w jej produkcję podeszły do niej bardzo profesjonalnie i nie było miejsca na błędy. Nagrywanie materiału od początku przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze, pełnej humoru i zapału do twórczej pracy. Mam nadzieję, że efekt końcowy będzie równie dobry.

Dlaczego kolędy i pastorałki?

 - Wybór nie jest przypadkowy. Wokalistką chciałam zostać od dziecka i starałam się śpiewać, gdzie się tylko dało. Jednak w styczniu 2003 roku namawiana przez rodziców postanowiłam wystąpić z siostrami - Kasią i Martyną na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Domu Kultury w Lipniku, wykonując m.in. utwór skomponowany przez Zbigniewa Preisnera  pt. ?Kolęda dla nieobecnych?. Zdobyłyśmy tam wyróżnienie. To zachęciło mnie do profesjonalnego uczenia się śpiewu. Już rok później uczęszczałam z siostrami na lekcje do Jana Wierzbicy w Domu Kultury w Lipniku, którego kierowniczką jest Joanna Adamek.  Pan Janek nauczył nas podstaw śpiewu, interpretacji utworów i przekazywania emocji płynących prosto z serca.

W styczniu 2004 wystąpiłyśmy z zespołem KANADA, który składał się z kilku dziewczyn, na tym samym przeglądzie zdobywając pierwsze miejsce i Grand Prix. Wykonałyśmy trzy utwory skomponowane przez Pana Janka: ?Święta Rodzina?, ?Światło Betlejemskie? oraz ?Radość Narodzenia?. Systematycznie spotykaliśmy się w Domu Kultury w Lipniku, by doskonalić swoje umiejętności wokalne, zdobywając kolejne nagrody na przeglądach i festiwalach. Skład zespołu KANADA z czasem się zmieniał, ale pozostały przyjaźnie. Dzisiaj uczęszczam na lekcje emisji głosu do Beaty Raszkiewicz - wybitnej śpiewaczki operowej i wspaniałej nauczycielki.

Od kolęd zaczynałam swoją przygodę ze śpiewem i dlatego na debiutanckiej płycie znalazły się właśnie te tradycyjne pieśni oraz mniej znane pastorałki, a także te skomponowane przez mojego nauczyciela. 

Kto uczestniczył w tworzeniu płyty?

 - Wszystkie osoby nagrywające, to muzycy posiadający profesjonalne podejście, serce do muzyki oraz duże umiejętności. Gitarzysta - Jakub Adamus, pianista - Maciej Musiał, gitarzysta basowy - Martin Wałach, perkusista - Bartłomiej Plewka, to wspaniali ludzie, pełni zapału. Na krążku można usłyszeć pięknie brzmiące chórki moich sióstr. Nagrywanie z taki muzykami było przyjemnością i mobilizowało, a śpiewanie razem z moimi siostrami na płycie było niezwykłym przeżyciem.

Jest jeszcze jedna osoba - Marcin, który zawsze pomaga mi w organizacji, pilnuje terminów, podczas gdy śpiewam i spełniam się artystycznie. Jest bardzo dobrym człowiekiem. Oprócz tego jest rodzina, grono przyjaciół i znajomych, którzy wspierają mnie w swoich planach i zawsze przy mnie są.

Gdzie nagrywane były utwory?

 - Wszystkie utwory zarejestrowane zostały w profesjonalnym studiu nagraniowym ?dmb Recording Studio? w Bielsku-Białej. Przy nagraniach pracowali Mariusz Sfeszak oraz Dominik Wawak, natomiast mix i mastering wykonał Dominik.

Często śpiewasz z siostrami?

 - Doskonale znamy swoje głosy, śpiewamy razem od lat, każda z nas lubi słuchać troszkę innej muzyki, śpiewa w inny sposób, ale tworzymy jedną całość i w zasadzie czwartą osobę. Dziewczyny same próbują coś komponować, pisać teksty, ja również. Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się nagrać coś wspólnie, na pewno jest to moje największe marzenie i chcę dążyć do jego realizacji. W moim rodzinnym domu w okresie świątecznym zawsze śpiewamy kolędy, które nadają piękny, rodzinny charakter i tworzą niezwykłą atmosferę.

Kto pracował nad wyglądem płyty?

 - Okładkę płyty wykonał Mateusz Dzida - sympatyczny człowiek, na którego zawsze można liczyć. Działa bardzo szybko i profesjonalnie. Dahlia - Marta Ścigany (wizaż) oraz Krzysztof Tomaszewski (zdjęcie), to zgrany duet, który działa w świecie modelingu. Wykonują piękne zdjęcia.

Co chciałabyś przekazać naszym Czytelnikom?

 - Wszystkim i każdemu z osobna serdecznie dziękuję, a słuchaczom moich utworów życzę pełnych nadziei, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wspólnego radosnego kolędowania w tym wyjątkowym czasie.

Rozmawiał: Paweł Strykowski

ps. Informujemy, że płytę będzie można zakupić m.in. w sklepie muzycznym Master Music na ul. 3 Maja 25 oraz w sklepie internetowym na stronie www.megiblue.pl.