Spotkanie z Dawidem Hallmannem, popularyzatorem kultury łotewskiej

Dawid Hallmann, począwszy od 2006 roku, zajmuje się działaniami mającymi na celu zbliżenie polsko-łotewskie. Wszystko zaczęło się we wspomnianym roku od jego wyjazdu do małej łotewskiej wsi Sece nad Dźwiną, 100 km od Rygi. W programie EVS pracował przez 10 miesięcy jako wolontariusz w Seces Pamatskola (8-klasowa szkoła podstawowa w Sece), zajmując się głównie organizacją czasu wolnego dzieci.

Mieszkanie pod wspólnym dachem z łotewską rodziną, przeżycie z nią Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy, zanurzenie się w typowej łotewskiej kulturze, zrodziły w nim wielką miłość do tego kraju i potrzebę popularyzowania wiedzy na jego temat. Od tego czasu powraca tam każdego roku...

Podczas spotkania w Galerii Bielskiej BWA pasjonat łotewskiej kultury opowie o swoim pobycie na Łotwie, doświadczeniach i refleksjach związanych z kulturą tego kraju. Opowieści łotewskie zilustruje pokazem autorskich zdjęć. Ponadto specjalnie dla widzów spotkania zagra na gitarze i zaśpiewa kilka pieśni łotewskich.

Dawid Hallmann - ?muzyk neofolkowy, sługa kontrrewolucji, zwolennik krajowców wileńskich (!?), ojciec chrzestny TMA *, pokorny uczeń Mistrza Herberta (czyż nie było lepszych?), okazjonalny poeta, rzeźbiarz bez dłuta, domorosły grafik, konstruktor filmów małolitrażowych, wdrożyciel awangardowych projektów (zwłaszcza historyczno-edukacyjnych), Ślązak czystej krwi, duchowy obywatel Wielkiego Xięstwa Litewskiego przebywający na emigracji w Koronie" - możemy przeczytać w autocharakterystyce na stronie internetowej miłośnika Łotwy, rodem z Polski.
Dawid Hallmann zajmuje się projektami historyczno-edukacyjnymi. W 2008 roku wydał pierwszą w Polsce strategiczną grę karcianą opartą na historii antykomunistycznego podziemia zbrojnego. W 2009 roku, pracując w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, zaczął tworzyć LARP-y (fabularne gry rozgrywane na żywo), np. ?Tarnów'46". Obecnie pracuje nad grą planszową osadzoną w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Zapraszamy do Galerii BWA 20 grudnia godzina 18:00