Publikacja traktująca o architekturze i historii siedziby Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej

Okazją do wydania publikacji Pałacyk Rosta - intrygujące piękno detali ukazującej architekturę i historię siedziby Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej stała się miniona w 2010 r. 60. rocznica istnienia Biblioteki i 30. rocznica jej lokalizacji w willi Emanuela Rosta przy ul. Komorowickiej 48. Budynek w stylu późnego historyzmu z neorokokową fasadą, udekorowaną w portalu wspa-niałymi hermami, pełnoplastycznymi nadokiennymi figurami oraz ornamentami muszli i łusek zaprojektował w 1903 r. Emanuel Rost junior, pierwszy właściciel budynku. Wchodząc od ulicy Komorowickiej do wnętrza wilii można zauważyć niezwykle bogatą dekorację ścian przedsionka i korytarza, ze wszystkimi, typowymi dla historyzmu i stylu secesyjnego elementami, jak konchy, festony kwiatowe, bogate ornamenty rocaille i kampanulle, metalowe balustrady zakończone żeliwnymi gryfami oraz mleczne witraże okienne klatki schodowej        z delikatnym, trawionym wzorem.

Książka powstała przy współpracy zespołu pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej a wydana została nakładem Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W świat architektonicznego piękna budynku opisanego w książce i zilustrowanego licznymi zdjęciami wprowadzi redaktor publikacji Anna Bojanowicz-Pollak.

Promocja wydawnictwa jest również okazją do zaprezentowania wszechstronnej, stale rozwijającej się działalności biblioteki. Nauczyciele bibliotekarze, współautorzy książki,  przybliżą wielostron-ną działalność biblioteki, dzięki której placówka jest nowoczesnym centrum wiedzy i informacji. Opowiedzą też o działaniach promo-cyjnych mających na celu współpracę ze środowiskiem naszego miasta i regionu. Będziemy mogli usłyszeć o realizowanym programie kulturalnym, który obejmuje nie tylko wystawy tematyczne i eduka-cyjne, ale też warsztaty dla uczniów i nauczycieli, wykłady otwarte oraz spotkania z pisarzami, historykami i artystami z naszego regionu.
Pod koniec spotkania będzie można wybrać się z przewodnikiem na krótki spacer po pałacyku Emanuela Rosta i bibliotece, obejrzeć architekturę wnętrz i zobaczyć bibliotekę ?od środka?.

Zapraszamy serdecznie do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej 18.12 (wtorek) o godz. 14:00