Ten genialny saksofonista jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, żyjących ikon jazzu. Skomponował muzykę do takich seriali telewizyjnych, jak Ironside, Room 222, M*A*S*H oraz Mission: Impossible.

Golson napisał także wiele utworów zaliczanych już do standardów, m.in. ?Stablemates?, ?Killer Joe?, ?Whisper Not?, ?Along Came Betty? i ?Are You Real??, które wykonywało i nagrywało wielu jazzmanów na całym świecie. Był członkiem legendarnego zespołu The Jazz Messengers Arta Blakeya i orkiestry Lionela Hamptona, ale jego najsłynniejszym zespołem był prowadzony z Artem Farmerem - The Jazztet.

W 1996 organizacja National Endowment for the Arts przyznała mu nagrodę NEA Jazz Masters. W 2004 wystąpił gościnnie w filmie Stevena Spielberga pt. ?Terminal?. W październiku 2007 otrzymał nagrodę Mellon Living Legend Legacy Award, wręczoną mu na specjalnej uroczystości w Kennedy Center. W tym samym miesiącu otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia - International Academy of Jazz Outstanding Lifetime Achievement Award. W listopadzie 2009, na dorocznym koncercie w Uniwersytecie Pittsburskim, Golson został zaliczony do sław jazzu i jego nazwisko wpisano do International Academy of Jazz Hall of Fame.

W Bielsku-Białej Benny Golson wystąpi z zespołem w składzie: Eddie Henderson - trąbka, Till Brönner - trąbka, Kirk Lightsey - fortepian, Reggie Johnson - kontrabas, Alvin Queen - perkusja. Program zatytułowany ?We Remember Clifford? zadedykowany jest pamięci Clifforda Browna. Więcej o genialnym saksofoniście przeczytasz na stronie www.bennygolson.com.

15. Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa odbędzie się w dniach 29 stycznia - 3 lutego 2013 (szczegółowo o festiwalu pisaliśmy w artykule Zadymka z absolutnymi gwiazdami).

Nasz portal jest patronem medialnym Zadymki. Program tegorocznej imprezy znajdziesz tutaj.