W poprzednim roku juniorzy Gwardii Maja Rasińska i Patryk Wawrzyczek zaznaczyli swoją obecność w krajowej czołówce seniorów, zdobywając brązowe medale mistrzostw Polski. W sobotę, podczas turnieju Pucharu Polski seniorów w Opolu, oboje potwierdzili, że ciągle się rozwijają.

18-letnia Rasińska nie znalazła sobie równych w kategorii do 48 kilogramów wszystkie walki wygrywając przed czasem. W fazie grupowej pokonała Barbarę Jopek z KS Akademia Judo Poznań, Katarzynę Pułkośnik z UKS Narew Łapy i Katarzynę Werner z AZS-WSPiA Poznań. W półfinale zwyciężyła wicemistrzynię Polski Kingę Kubicką z WKS Flota Gdynia i w finale ponownie zmierzyła się z Pułkośnik. Póltorej minuty przed końcem czasu przeznaczonego na walkę podopieczna Lecha Kopcia wykonała efektowny rzut i przytrzymała rywalkę w parterze kończąc rywalizację.

Krok do przodu w porównaniu z ubiegłorocznym osiągnięciem wykonał także 17-letni Wawrzyczek. W kategorii do 60 kilogramów "gwardzista? po drodze do finału pokonał Franciszka Dąbrowskiego z AZS AWF Warszawa i Konrada Feligę z UKS Siódemka Sochaczew. Dopiero w walce o pierwsze miejsce, po zaciętej rywalizacji, w dogrywce musiał uznać wyższość Bartłomieja Garbacika z TS Wisła Kraków.

Lepiej niż na mistrzostwach Polski, na których zajęła piąte miejsce, spisała się także Klaudia Szczepańczyk, która w kategorii do 52 kilogramów wywalczyła trzecie miejsce. Drogę na podium 17-letnia bielszczanka zaczęła od pokonania Kamili Busse z AZS Poznań. Następnie wygrała z Dominiką Gnich z UKJ AON Warszawa, ale w półfinale nie sprostała Karolinie Pieńkowskiej, która pewnie kroczyła po pierwsze miejsce. Zawodniczka Gwardii musiała więc stoczyć jeszcze walkę o trzecie miejsce. Jej rywalką była koleżanka klubowa Marta Habarta, która po przegranej pierwszej walce w repasażach dwoma zwycięstwami utorowała sobie drogę w okolice podium. W pojedynku o "mistrzostwo klubu? lepsza okazała się Szczepańczyk.

Trzecie miejsce wywalczył także w kategorii do 73 kilogramów Szymon Pękala, reprezentujący od tego roku barwy Podbeskidzkiego Towarzystwa Sportowego "Janosik? Bielsko-Biała. Wychowanek Sokoła Pisarzowice pokonał Grzegorza Grosa z KS Budowlani Sosnowiec, ale potknął się w walce z Pawłem Borowiczem z GKS Czarni Bytom. Trafił więc do repasaży i wygrał w nich z Sebastianem Janickim z WKS Śląsk Wrocław oraz Tomaszem Kręcielewskim z WKS Gwardii Warszawa. Pojedynku o brąz nie musiał już stoczyć, bo "przeskoczył? Grzegorza Lewińskiego z UKJ AON Warszawa, który odpadł z powodu dyskwalifikacji.

red