Obradujące w Paryżu władze World Karate Federation (WKF) podjęły decyzję o przyjęciu Polskiej Unii Karate do tej organizacji sportowej. Oznacza to, że PUK z siedzibą w Bielsku-Białej i z bielszczaninem w zarządzie będzie w przyszłości Polskim Związkiem Sportowym odpowiedzialnym za tzw. karate olimpijskie. Dotychczas zajmował się tym Polski Związek Karate.  

Polska Unia Karate rozpoczyna starania o uzyskanie statusu Polskiego Związku Sportowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz podejmuje współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim. Trwają prace nad opracowaniem regulaminów, czytelnych zasad powoływania i finansowania kadry, rankingu zawodników, a także prowadzenia spraw sędziowskich na najwyższym poziomie.

PUK została założona w grudniu 2017 przez grono osób od wielu lat związanych z karate - trenerów, wychowawców, sędziów i zawodników. Jej celem jest rozwój karate jako dyscypliny sportowej, integracja środowiska karate sportowego WKF, odbudowanie pozycji karate w świecie sztuk walki, otwarte i transparentne prowadzenie polskiego karate w kierunku Igrzysk Olimpijskich.

Unia chce ściśle współpracować z europejskimi i światowymi strukturami karate (EKF i WKF). Prezesem zarządu PUK jest Paweł Połtorzecki (6 DAN) - trener, sędzia (jeden z trzech polskich sędziów z uprawnieniami Europejskiej Federacji Karate), prezes klubu Atemi Bielsko-Biała, były trener kadry narodowej. PUK zaprasza kluby sportowe i organizatorów zawodów do współpracy. Kontakt mailowy: biuro@karate-polska.pl.

W 2016 roku MKOL, którego członkiem jest WKF, zdecydował o przyjęciu do olimpijskiego grona siedmiu nowych dyscyplin. Wśród nich znalazło się karate. Rywalizacja odbędzie się w ośmiu konkurencjach: kata indywidualnym kobiet i mężczyzn oraz konkurencjach kumite kobiet i mężczyzn z podziałem na sześć kategorii wagowych.

db