Wydawać by się mogło, że bieganie jest jedną z najprostszych dyscyplin sportowych, do której nie potrzebujemy żadnego sprzętu. W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się jednak do korzystania z gadżetów, które ułatwiają nam życie, pomagając tym samym osiągać lepsze efekty.

Dość często można zauważyć, że osoba rozpoczynająca swoją przygodę z bieganiem zaczyna od wyboru odpowiednich butów, stroju czy innych dodatków.  Do grupy takowych możemy zaliczyć właśnie smartwatche sportowe. Dla wielu mogłoby się wydawać, że zakup takiego sprzętu to tylko fanaberia i pieniądze wyrzucone w błoto, jednak fakty są zupełnie inne. Zegarek odpowiednio użytkowany dostarcza nam informacji o jakości wykonywanego przez nas treningu, a kontrola tych informacji przekłada się bezpośrednio na jego efekty.

Czym się sugerować, dokonując zakupu smartwatcha biegowego?

Obecnie na rynku znajduje się wiele zegarków, które mogą służyć nam do biegania, jednak nie wszystkie z nich spełniają kryteria zaawansowanej elektroniki biegowej. Osoby początkujące nie muszą od razu przeznaczać wysokich kwot na zakup smartwatcha. W ich przypadku dobrze sprawdzi się zegarek posiadający stoper, duże cyfry, ale również przydatne szczególnie po zmroku podświetlenie. Profesjonaliści z pewnością będą szukać sprzętu posiadającego konkretne funkcje. Sprawdźmy zatem jakie.

Monitorowanie pracy serca

Jedną z ciekawych funkcji, które powinien posiadać smartwatch do biegania jest monitorowanie pracy serca. Służy ono zarówno osobom początkującym, ale i zaawansowanym, które mają nawyk zbyt szybkiego biegania, przez co ich trening może być mniej efektywny.

Funkcja międzyczasów

Funkcja ta jest bardzo istotna, gdy wykonujemy treningi rytmowe czy interwałowe. Podczas gdy biegamy coraz to intensywniej, samo wyświetlanie czasu ogólnego nic nam nie daje. W tym momencie istotna jest możliwość wyświetlania bieżącego okrążenia. Zegarki charakteryzujące się dobrą jakością powinny mieć wbudowane co najmniej 50 międzyczasów.

Miernik pokonanego dystansu

Funkcja ta jest dość oczywista, jednak w zależności od modelu zegarka określana jest odmiennie. Zegarek możemy połączyć z telefonem, który będzie miał za zadanie rejestrować sygnały zwrotne i przetwarzać te informacje. Akcelerator może być wbudowany w strukturę zegarka, ale i znajdować się w podeszwie naszego buta.

Największą dokładność mamy w przypadku zegarków z wbudowanym akcelerometrem oraz GPS. Jest to wygodna opcja, gdyż nie ma konieczności parowania smartwatcha z telefonem.

Odbiornik nawigacji satelitarnej w zegarkach sportowych

Sportowy zegarek z modułem GPS jest szczególnie przydatny osobom biegającym w terenie. Pozwala on odtworzyć trasę, którą pokonaliśmy motywując tym samym do pokonywania dalszych dystansów.

Zegarki z odbiornikiem GPS mają zazwyczaj funkcję zapamiętywania wyników, dzięki której jesteśmy w stanie kontrolować nasze postępy, ale również funkcje trenera. Powiadomią nas w momencie, kiedy przekroczymy tempo biegu bądź będzie ono za wolne. Pomogą nam również w zaplanowaniu sesji treningów interwałowych, prowadząc tym samym do zbudowania optymalnej wytrzymałości.

Kupując zegarek biegowy warto także zwrócić uwagę na czas pracy baterii oraz wyświetlacz, który powinien posiadać możliwie jak największe cyfry. Istotnym jest również łatwo dostępny przycisk aktywujący podświetlenie. Wszystkie te cechy tworzą razem zegarek idealny dla osób biegających. Smartwatch w swojej obsłudze powinien być prosty i intuicyjny nawet, gdy wyposażony jest w wiele różnych funkcji.

Artykuł sponsorowany