Przez dwa dni Bielsko-Biała było stolicą judo. W Pucharze Europy EJU zawodników do lat 18, na trzech matach w hali przy ul. Karbowej, startowało 563 zawodników z 28 państw.

W turnieju zorganizowanym przez KS Gwardia, przy wsparciu ze strony Miasta, wzięło udział 327 judoków i 236 judoczek. Najliczniejsza była reprezentacja Polski, składająca się z 60 zawodników i 47 zawodniczek.

Najlepiej z biało-czerwonych w sobotę zaprezentował się Paweł Wawrzyczek z Judo Czechowice-Dziedzice, który w kategorii do 66 kilogramów wywalczył trzecie miejsce. W niedzielę jego śladem poszły: Kasandra Hanelt z AZS UKW Bydgoszcz w kategorii do 70 kilogramów i Kamila Pasternak z Juvenii Wrocław w kategorii +70 kilogramów.

W pierwszym dniu zobaczyliśmy w akcji zawodnika Podbeskidzkiego Towarzystwa Sportowego Janosik Bielsko-Biała Dawida Pękalę, który pokonał w pierwszej walce Rosjanina Jewgienija Ersentiewa, ale w drugim pojedynku przegrał z Bekirbekiem Morgojewem i zakończył rywalizację w kategorii do 55 kilogramów. W drugim dniu natomiast rywalizowały reprezentantki KS Gwardia Bielsko-Biała. W kategorii do 63 kilogramów Paulina Włodarczyk przegrała z Norweżką Cecilie Bolander, a Anna Piela ze Słowenką Patriciją Brolih i pożegnały się z turniejem.
A oto zwycięzcy ? juniorki młodsze: do 40 kg ? Marine Gilly (Francja), do 44 kg ? Leyla Alijewa (Azerbejdżan), do 48 kg ? Mina Libeer (Belgia), do 52 kg ? Astride Gneto (Francja), do 57 kg ? Chloe Nicoud (Francja), do 63 kg Lisa Mullenberg (Holandia), do 70 kg ? Brigita Matic (Chorwacja), ponad 70 kg ? Morgane Duchene (Francja).

Juniorzy młodsi: do 50 kg ? Natig Gurbani (Azerbejdżan), do 55 kg ? Noah Sauer (Niemcy), do 60 kg ? Marcel Cercea (Rumunia), do 66 kg ? Hifumi Abe (Japonia), do 73 kg ? Arata Tatsukawa (Japonia), do 81 kg ? Turpal Tepkajew (Rosja), do 90 kg ? Karlen Palian (Rosja), ponad 90 kg ? Jaba Mumladze (Gruzja).

- Tylko najlepsi stanęli na podium, ale wszyscy podkreślali, że zawody zostały dobrze zorganizowane, a większość zapowiadała, ze wróci do nas za rok na XX już edycję zawodów ? mówią organizatorzy, podkreślając że wśród tegorocznych zwycięzców możemy upatrywać kandydatów na mistrzów świata i igrzysk olimpijskich w niedalekiej przyszłości.

Źr: um.bielsko.pl