Wykańczanie domu to ostatni etap i jednocześnie najprzyjemniejsza część budowy, ponieważ nieuchronnie zbliża się jej kres i nadchodzi czas na zamieszkanie w wymarzonym domu.

Cały proces jest czasochłonny i większość Inwestorów z utęsknieniem czeka na jego zakończenie. Najpierw wybieramy działkę i projekty domów, następnie firmę budowlaną, aby w końcu przejść do wykończenie budynku.

 

Od czego zacząć wykańczanie budynku?

Wielu Inwestorów etap wykańczania rozpoczyna od położenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej oraz elektrycznej. Jeśli wykańczanie domu ma odbywać się jesienno-zimową porą, najlepiej zacząć od rozprowadzenia elektryki, tak aby w domu było już światło, kiedy to dni są coraz krótsze. Dobrze też jak najszybciej rozpocząć ogrzewanie domu, ponieważ pomieszczenia spokojnie schną, a dom pomału się nagrzewa.

Przewody elektryczne rozprowadza się do gniazdek, punktów oświetleniowych oraz włączników. Przewody rozprowadza się po ścianie lub też podtynkowo. Także rury pozostałych instalacji doprowadza się do miejsc ich przeznaczenia. Na podstawie projektu domu należy dobrać odpowiedni rodzaj grzejników, zlewów, toalet, bidetów. Zanim zostaną zakupione, trzeba sprawdzić w jakim miejscu będzie zainstalowany odpływ.

Każdą z kolei instalację należy sprawdzić tuż po podłączeniu. Instalacja wodna powinna zostać poddana próbie ciśnieniowej oraz próbnemu płukaniu. Instalację grzewczą sprawdza się zarówno kiedy jest w stanie grzania oraz kiedy nie grzeje. Należy zatem dokonać próbnego podłączenia kotła. Niektórzy inwestorzy podłączają grzejniki zanim zostaną otynkowane ściany. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ podczas tynkowania mogą one ulec uszkodzeniu lub zaplamieniu masą tynkową.

Jest to również czas na instalowanie ogrzewania podłogowego. Najlepiej prace te zlecić osobie uprawnionej i koniecznie pamiętać, że ogrzewania podłogowego w domu nie można uruchamiać w ciągu 4 tygodni od czasu wylania posadzki, ponieważ musi ona dobrze zaschnąć. Ogrzewanie podłogowe musi być uruchamiane bardzo wolno. Dopuszczalne jest zwiększanie ogrzewania tylko o 5? C na dobę.

Jeśli Inwestor decyduje się na rozprowadzenie rur w podłodze, najpierw muszą zostać wykonane wylewki, a dopiero potem tynki. Tak, aby rury nie pozostawały na zewnątrz bez odpowiedniego zabezpieczenia. Próba ciśnieniowa musi zostać przeprowadzona jeszcze zanim zostaną wylane wylewki. Daje to możliwość dokonania ewentualnych poprawek. Kiedy podłoga wstępnie stwardnieje, można zacząć tynkować ściany oraz sufity. Podczas procesu tynkowania nadmiernie wydziela się wilgoć, w związku z tym trzeba dom intensywnie ogrzewać oraz wentylować.

Zanim wyschną tynki można zacząć układać płytki ceramiczne, które nie potrzebują całkiem suchych powierzchni, aby dobrze się ich trzymać. Można również dokończyć instalowanie instalacji elektrycznej, czyli połączyć przewody w puszkach. Płyty gipsowo-kartonowe najlepiej układać jak tynki będą już suche, ponieważ duża wilgotność podczas tynkowania może prowadzić do odkształcania płyt.

Kiedy tylko tynki wyschną można również zabrać się za malowanie oraz montaż parapetów wewnętrznych. Jeśli wykonawca planuje układanie paneli, najpierw powinien sprawdzić, czy wilgotność w pomieszczeniu nie przekracza 3%, ponieważ tylko wtedy można zacząć układanie wszelkich powierzchni drewnianych. Zaraz po ułożeniu warto je zabezpieczyć, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu przy pozostałych pracach.

Etap wykańczania wnętrza domu kończy instalacja urządzeń sanitarnych, założenie gniazdek i włączników elektrycznych, położenie listew przypodłogowych i montaż drzwi wewnętrznych.

 

Zagospodarowanie ogrodu wokół domu.

Następny w kolejności jest etap zagospodarowania ogrodu oraz terenu wokół domu. To czas na zabezpieczenie i wykończenie schodów zewnętrznych, ułożenie chodnika, zainstalowanie oświetlenia. Dobrze jest również zadbać o ogrodzenie, ponieważ jest to nie tylko element estetyczny, ale także ma duży wpływ na bezpieczeństwo domu.

Jeśli dom nie posiada swojej własnej przydomowej studni, dobrze jest zainstalować kilka kranów zewnętrznych, które posłużą do podlewania roślin w ogrodzie. Jeśli użytkownicy planują instalowanie lamp ogrodowych, najlepiej oprzyrządowanie elektryczne układać zanim zostaną obsadzone trawniki.

Jeśli ogród ma sporą powierzchnię warto zlecić jego zagospodarowanie wykwalifikowanej osobie, która będzie wiedziała, gdzie, jak i czym obsadzić dane miejsce na działce. Istnieje sporo firm, które nie tylko zaprojektują, ale i obsadzą działkę oraz zakupią potrzebną roślinność.

 

Bezpieczeństwo podczas wykańczania domu.

Etap wykańczania to czas, kiedy jeszcze nikt nie zamieszkuje domu na stałe. Jest to również najlepszy czas dla złodziei, ponieważ dom jest nie zabezpieczony i nie pilnowany przez mieszkańców. Problem ten znika, gdy dom wykańcza ekipa, która jednocześnie zamieszkuje w domu lub tuż obok niego. Równie dobrym pomysłem jest zatrudnienie firmy, która będzie monitorować dom.

/art. promocyjny/