Amerykańskie wykształcenie jest popularne na całym świecie, a uniwersytety, takie jak Harvard, Yale i Princeton są cenione nie tylko wśród studentów, ale także w świecie nauki. Różnice między amerykańskim szkolnictwem wyższym a polskim są dość duże. Zebraliśmy główne cechy amerykańskich szkół wyższych, aby w skrócie dać wiedzę o studiach w tym kraju.

Cechy edukacji w USA

W ostatnich latach polski system edukacyjny zbliżył się do europejskiego i amerykańskiego dzięki tzw. procesowi bolońskiemu, czyli przejściu na tradycyjne poziomy kształcenia dla Zachodu: licencjat i magister. Amerykańskie studia podyplomowe mogą trwać dwa lata, w przeciwieństwie do polskiego rocznego programu.

Studenci obcokrajowcy w Stanach Zjednoczonych mają do dyspozycji kilka opcji adaptacyjnych - kurs przygotowawczy (jeden rok) poza programem licencjackim lub kurs adaptacyjny, który zbiega się z pierwszym kierunkiem licencjackim.

Koszt studiowanie w Polsce i USA

Różnica w systemach edukacyjnych znajduje również odzwierciedlenie w kosztach edukacji. W Polsce zdobycie wyższego wykształcenia jest znacznie tańsze niż w Stanach Zjednoczonych, szczególnie jeśli wybierzemy studia zaoczne.

Koszt pierwszego kursu (jeden rok) na polskich uniwersytetach różni się w zależności od poziomu akredytacji (uniwersytet, akademia, szkoła wyższa, itp.), prestiżu szkoły, wybranej specjalności i miasta. Można bowiem uzyskać tytuł licencjata w cenie od 150 do 1600 dolarów, tytuł magistra od 200 do 1100 dolarów za rok akademicki.

W USA koszty studiowania też są różne i zależą od nazwy uniwersytetu, jego członkostwa w legendarnej Lidze Bluszczowej oraz od stanu. Szkolenie będzie kosztować od 8 000 do 50 000 USD przez jeden rok akademicki. Amerykanie częściej niż Polacy biorą kredyty studenckie na edukację, które planują spłacić w trakcie i po ukończeniu studiów.

Sporty na uniwersytetach w USA

Drużyny sportowe amerykańskich uniwersytetów to kultowe zjawisko w Stanach Zjednoczonych. Ich uczestnicy mają szansę wziąć udział w wielkim sporcie. Młodzi zawodnicy podejmują wiele wysiłków na treningach, aby zmienić swoje życie i zostać zawodowymi sportowcami. Czasami wyniki akademickie są gorsze, ale przyszłe gwiazdy NBA lub ligi baseballowej nie są zbyt zaniepokojone tym.

Powodem, dla którego studenci delegują pisanie esejów i wypracowań firmom, takim jak payforessay.net jest brak czasu na zbieranie i przetwarzanie informacji. Wynika to częściowo z faktu, że studenci są zajęci pracą dorywczą, występowaniem w sportowym zespole uniwersyteckim lub po prostu są niezbyt zorganizowani.

Różnice w systemach edukacji w USA i w Polsce są znaczne, dlatego polski kandydat, starający się o studia w Stanach Zjednoczonych musi wziąć pod uwagę trudny okres adaptacji. Jednak opłaca się przebrnąć przez te trudności i wysiłki w celu zdobycia wysokiej jakości edukacji i prestiżowego dyplomu.

Artykuł sponsorowany