Bielski samorząd zamówił testy immunologiczne na koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował wiceprezydent Przemysław Kamiński. Wykonywaniem testów w kierunku choroby COVID-19 ma zająć się Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski w Bielsku-Białej.

Pod koniec marca radni klubu Niezależni.BB zwrócili się do prezydenta Jarosława Klimaszewskiego z wnioskiem o zakup aparatury do wykonywania testów na obecność COVID-19 dla placówek służby zdrowia w Bielsku-Białej. Ich zdaniem, zwiększenie liczby dostępnych testów mogłoby doprowadzić do spadku liczby zgonów. - Dlatego część samorządów na własną rękę finansuje zakup potrzebnej aparatury - argumentowała radna Małgorzata Zarębska.

Na interpelację odpowiedział teraz wiceprezydent Przemysław Kamiński. Urzędnik poinformował, że aby wykonać testy, samo posiadanie sprzętu jest niewystarczające. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w zależności od rodzaju wykonywanych badań laboratoria muszą spełniać określone wymogi - czytamy.

Laboratorium działające przy BCO-SM w Bielsku-Białej jest odpowiednio wyposażone, by wykonywać tam testy immunologiczne (wykrywająca przeciwciała zwalczające zakażenie, metoda ta jest mniej wiarygodna i nie zaleca się jej stosowania w celach diagnostycznych - red.). Jak informuje zastępca prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, testy immunologiczne zostały już zamówione.

Równocześnie lokalne samorządy w porozumieniu podjęły decyzję o pomocy finansowej, która przekazana zostanie Szpitalowi Śląskiemu w Cieszynie. Placówka zakupi tzw. aparat PCR do wykonywania testów genetycznych, które obecnie przeprowadzane są przy diagnostyce COVID-19. Test wykonany metodą genetyczną (molekularną) pozwala na wykrycie RNA wirusa w próbce pobranej od pacjenta. Takie badanie wykazuje najwyższą skuteczność na obecność koronawirusa.

bak