Słowo “podczerwień” budzi w nas niechęć i obawy o własne zdrowie, dlatego wciąż wolimy uciekać do tradycyjnych form grzewczych. Czy ogrzewanie podczerwienią rzeczywiście jest tak demoniczne, jak się wydaje? Wyjaśniamy i odpowiadamy na pytanie, czy warto inwestować w nie inwestować.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie podczerwienią to nowoczesna technologia grzewcza, która daje wrażenia zbliżone do uczucia ciepła słonecznego. Urządzenia na podczerwień emitują promieniowanie przemieszczające się po pomieszczeniu w formie fal elektromagnetycznych. Energia, napotykając na organizm, jest przez niego pochłaniana i odbierana jako przyjemne ciepło. Najpopularniejsze urządzenia do ogrzewania podczerwienią to panele na podczerwień oraz maty grzewcze.

Ogrzewanie podczerwienią - wady i zalety

Nowoczesna technologia grzania podczerwienią staje się coraz bardziej popularna. Ludzie decydują się na zakup po kalkulacji przemawiającej na korzyść właśnie grzania podczerwienią. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

✓ Brak strat energii

Ogrzewanie piecem wiąże się ze stratą energii od 3 do 20%. Również transport ciepłej wody do grzejników pozbawia nas od 30 do 50% ciepła. Część ciepła wyprodukowanego przez piec ucieka do góry, a na dole gdzie przebywają ludzie, jest chłodniej. Ogrzewanie podczerwienią niemal całą energię przekształca w ciepło. 

✓ Równomierne ogrzanie pomieszczenia

Ogrzewając pomieszczenie konwekcyjnie, najcieplej jest w pobliżu kaloryfera. Im dalej od niego, tym zimniej. Panele grzewcze emitują promieniowanie rozchodzące się równomiernie po całym pomieszczeniu, dlatego w każdym punkcie jest tak samo ciepło.

✓ Ekologiczne

Maty i panele grzewcze nie wydzielają szkodliwych spalin, w przeciwieństwie do ogrzewania np. piecem. 

✓ Ogrzewanie podczerwienią jest zdrowe

Ciepło emitowane przez podczerwień korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Poprawia krążenie krwi, ukrwienie skóry oraz wspomaga układ odpornościowy, dzięki czemu mniej chorujemy w sezonie grzewczym.

Folia grzewcza na podczerwień Greenie Heat 220W/m2 jest sprzedawana na metry. Dzięki temu możesz kupić taką ilość, jakiej potrzebujesz.

Do wad ogrzewania podczerwienią można zaliczyć koszty zakupu urządzeń takich jak maty grzewcze i panele grzewcze. Jednak jest to sprawa dyskusyjna, ponieważ inwestycja w nie zwraca się zazwyczaj do 3 lat po zakupie. Do innych wad należą:

✗ Brak ogrzewania wody

Ogrzewając dom konwekcyjnie, jednocześnie ogrzewamy wodę, dzięki temu w kranie nigdy jej nie brakuje. Panele na podczerwień nie ogrzewają wody, w związku z czym należy szukać innego źródła jej podgrzania.

✗ Konieczność szczelności pomieszczeń

Jeśli pokoje są nieszczelne, to mata grzewcza będzie się starała utrzymać temperaturę pomieszczenia, jednocześnie marnując energię elektryczną. Dlatego pomieszczenie musi być dobrze uszczelnione.

Ogrzewanie podczerwienią ze względu na przemianę niemal pełnej energii w ciepło i szybkie ogrzanie pomieszczenia jest jednym z najbardziej energooszczędnych form ogrzewania. Biorąc pod uwagę szereg zalet i nieliczne wady zdecydowanie warto inwestować w panele lub maty na podczerwień. 

Artykuł sponsorowany