Dziecięcy Chórek Pinokio działa już 25 lat. Z okazji jubileuszu w Domu Kultury w Komorowicach odbył się uroczysty koncert. Jego transmisję można obejrzeć na profilach komorowickiego oraz Miejskiego Domu Kultury w Facebooku. Podczas uroczystości założycielce zespołu Barbarze Marcinkiewicz list gratulacyjny w imieniu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego wręczył wiceprezydent Adam Ruśniak. Na sali obecny był poseł Przemysław Drabek.

Jubileuszowy koncert Zaczarowany tramwaj, nad którym honorowy patronat objął prezydent Jarosław Klimaszewski, miał odbyć się na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w kwietniu, później - po przełożeniu terminu - w listopadzie, ale ze względu na dalsze obostrzenia związane z epidemią koronawirusa plany trzeba było powtórnie zweryfikować. Postanowiono zmienić lokalizację i urządzić koncert w macierzystej placówce zespołu, czyli w komorowickim Domu Kultury.

W trosce o bezpieczeństwo i z uwagi na ograniczenia sanitarne zdecydowano, że widowisko będzie transmitowane za pośrednictwem mediów społecznościowych, m.in. na profilach Domu Kultury w Komorowicach Krakowskich oraz MDK w Bielsku-Białej.

Dziecięcy Chórek Pinokio powstał w 1995 roku w Domu Kultury w Komorowicach. Zespół wydał dotąd sześć płyt (m.in. z repertuarem estradowym, kolędowym i minimusicalem Bielsko w stylu retro) oraz nakręcił kilka teledysków (dla TV Polsat, TV Vectra, TVP Katowice) i wziął udział w programach telewizyjnych dla najmłodszych na antenie TVP 1, TVN, TVP Katowice. Pinokio kilkakrotnie występował w Sali Kongresowej w Warszawie. Chórek koncertuje na dużych i mniejszych estradach, w amfiteatrach, na piknikach rodzinnych i w domach kultury. Śpiewał u boku gwiazd polskiej piosenki, m.in. Marii Koterbskiej, Małgorzaty Ostrowskiej, Eleni, Krzysztofa Krawczyka.

Bogaty i urozmaicony repertuar zespołu składa się z piosenek dziecięcych, młodzieżowych, aktorskich, poezji śpiewanej, kolęd i pastorałek, również pozycji musicalowych i pieśni patriotycznych. Dzieci zwykle wykonują je w autorskich aranżacjach często w formie oryginalnych inscenizacji. Przez 25 lat przez wszystkie grupy wiekowe (dziecięcą, średniaków, młodzieżową) przewinęło się kilkaset rozśpiewanych dziewczynek i chłopców.

Chórek Pinokio uczestniczy w festiwalach twórczości dziecięcej oraz przeglądach o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. Podczas tych imprez zdobył szereg nagród i wyróżnień. Wśród najważniejszych jest Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Piosenki w Koninie - największym festiwalu dziecięcym w Europie. Pinokio otrzymał również Dyplom Honorowy Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar w 20-lecie pracy artystycznej.

bb

Na zdjęciach: kadry z jubileuszowego koncertu on-line chórku Pinokio