Słyszeliście o smoku Magurku? Ten brat Bazyliszka i Smoka Wawelskiego wybrał na swój dom okolice Bielska-Białej. Stało się to właściwie przypadkiem, jednak smokowi się spodobało i został, a że był sympatyczny i zabawny, bielszczanie go polubili. Dziś chyba się ukrywa w jednej z beskidzkich jaskiń...

Animowany film o smoku Magurku można od niedawna oglądać na YouTube, podobnie jak cztery inne - również powstałe dzięki projektowi BB dla dzieci w sieci, realizowanemu przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Oparte na opowiadaniach wyróżnionych w konkursie literackim Pewnego razu w Bielsku-Białej, odnoszą się do wysnutej z wyobraźni, bajkowej, ale też rzeczywistej historii naszego miasta. Teksty młodych autorów zilustrowali i puścili w ruch niewiele starsi artyści wizualni.

Magurka z tekstem Doroty Kosek stworzyli Yana Fedoryak i Juliusz Lewandowski. Warstwa wizualna dorównuje wdziękiem i humorem tekstowi, słucha się tego i ogląda z przyjemnością. Bo smok, chociaż najpierw wystraszył mieszkańców Bielska-Białej, wkrótce stał się atrakcją bielskich imprez plenerowych. Ogniem ział na kolorowo, a odkąd raz połknął mydło, często puszczał ogromne bańki mydlane o średnicy metra.

Na koniec twórcy filmu zadają sobie i widzom pytanie, czy Magurek nadal mieszka w okolicy Bielska-Białej. Bo jeśli nie, to kto w jaskini przy szlaku na Czupel powiesił tabliczkę: Zostaw but jako bilet wstępu. Teren monitorowany? Magurka i inne baśnie można oglądać na stronie http://www.bbdladzieci.pl/ w zakładce Animacje.

bb

Na zdjęciu: kadr z filmu