Od 28 listopada nastąpi otwarcie sklepów w galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym - zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. W okresie przedświątecznym nie należy się spodziewać otwarcia gastronomii oraz branży fitness. Utrzymana pozostaje nauka zdalna w szkołach i uczelniach wyższych. W styczniu pojawić się powinny pierwsze partie szczepionki na koronawirusa.

- Obecnie siedmiodniowa krocząca średnia to ok. 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma, to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna - tak o obecnym poziomie zakażeń mówił na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Od następnej soboty ponownie otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, które będą mogły pracować w ścisłym reżimie sanitarnym. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną placówki gastronomiczne i kulturalne. Do początku stycznia utrzymana pozostanie nauka zdalna w szkołach i uczelniach wyższych. Następnie uczniowie w całym kraju będą mieli dwutygodniowe ferie zimowe.

- Te zasady, o których mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina od 28 listopada do 18 stycznia. Potem być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej, zielonej. Ta poprawa sytuacji to wciąż kwestia, która zależy od naszej dyscypliny - dodał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że ok. 18 stycznia powinny pojawić się pierwsze partie szczepionki na koronawirusa.

bak