Forum Bielsko.Biala.pl
https://www.bielsko.biala.pl/forum/

Bakow - "Padlinożercy" - NIE POLECAM
https://www.bielsko.biala.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=87339
Strona 1 z 1
Autor:  Madderdin [ czwartek, 27 gru 2012, 11:00 ]
Tytuł:  Bakow - "Padlinożercy" - NIE POLECAM

Zachęcony przez panią z biblioteki pożyczyłem dzieło jak w tytule wątku. Miał to być kryminał/thriller, akcja osadzona w Bielsku-Białej i okolicach, jednym słowem coś na wzór książek Krajewskiego o Popielskim i Wrocławiu. Nie pokładałem w tej książce wielkich nadziei, ale nie spodziewałem się czegoś tak druzgoczącego.

Fabuła tragiczna i niespójna, w kilku miejscach w zasadzie nie wiadomo skąd policjanci domyślają się, ilu było sprawców, w jakim wieku i jakiej płci. Miejscami wieje banałem i to takim, że aż ciężko uwierzyć, że ktoś to napisał na poważnie - np. kiedy strażak boi się przyznać swojej narzeczonej, że zbiera w zeszycie wycinki na temat przedstawień w Banialuce, po czym jednak się przyznaje, ona ujawnia, że sama też nie robi w wolnym czasie nic innego i podejmują decyzję o ślubie. Reszta fabuły - totalnie naiwna, przeplatana jakimiś zbędnymi scenkami rodzajowymi z Osiedla Słonecznego.

Osobny akapit należy się standardowi wydania tego "dzieła". Nie wiem, jak to jest możliwe, ale w książce roi się od błędów. Ortograficznych, interpunkcyjnych, stylistycznych. Tak na oko, jakieś 60% pytań, jakie pada w książce, nie jest zakończonych pytajnikiem, tylko kropką. Niektóre "ortografy" zdają się sugerować, że autor(ka?) książki cierpi na jakieś zaburzenie, uniemożliwiające poprawną pisownię - błędy nawet w takich wyrazach jak "znikąd", etc. Ja rozumiem, że ktoś może mieć z tym problem i nie powinno go to skreślać na progu literackiej kariery, ale na Boga - czy w wydawnictwie STO nie ma działu korekty? Z informacji w książce wynika, że jakaś osoba tej korekty dokonała, ale naprawdę - ciężko w to uwierzyć. W dodatku na stronie cyklu znalazłem info, że autor jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu. O tempora, o mores.

Reasumując, strata czasu i szkoda, że tak wdzięczne tło do zawiązania akcji zostało już wykorzystane przez książkę tak niskich lotów. Stanowczo odradzam lekturę.
Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1