Około godz. 18.00 na ul. Górskiej w Bielsku-Białej samochód osobowy potrącił pieszego. Kilkudziesięciominutowa reanimacja 30-letniego bielszczanina nie przyniosła pozytywnego rezultatu. Lekarz pogotowia stwierdził zgon.

Do zdarzenia doszło na wysokości posesji 9b. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że młody mężczyzna kierujący samochodem osobowym bmw jechał ul. Górską w kierunku ul. Żywieckiej, natomiast 30-letni pieszy przekraczał jezdnię w miejscu dozwolonym, ze strony prawej na lewą względem kierunku jazdy osobówki. Doszło do potrącenia, wskutek którego pieszy doznał wielonarządowych obrażeń ciała. Kilkudziesięciominutowa reanimacja nie przyniosła pozytywnego rezultatu, lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon.

Jak dowiedział się nasz portal, chwilę przed wypadkiem kierowca bmw wyprzedzał na ul. Górskiej samochód osobowy marki peugeot. Młoda kobieta kierująca peugeotem zjechała na drogę dojazdową do pobliskiej posesji i pozostawiła policjantom swoje dane personalne. Kierowca bmw był trzeźwy.

Na miejscu wypadku drogowego pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora. W toku czynności ustalono tożsamość pieszego. W czasie pracy służb ratunkowych zablokowany był odcinek ul. Górskiej, policjanci kierowali samochody objazdami. Po zakończeniu czynności bmw zostało odtransportowane na lawecie pomocy drogowej na prokuratorski parking. Utrudnienia w ruchu trwały około trzech godzin. Dalsze czynności w sprawie prowadzić będzie policja.

Bielscy policjanci poszukują świadków powyższego wypadku drogowego. Osoby posiadające informacje lub nagranie tego zdarzenia z samochodowych kamer są proszone o kontakt z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej przy ul. Rychlińskiego 17, tel. 33 8121255, numery alarmowe 997, 112.

Aktualizacja: 7 września 2015, godz. 14.30

W przypadku powyższego wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym pieszy przechodził w miejscu dozwolonym (droga jednojezdniowa - przyp. red.), gdyż najbliższe przejście dla pieszych oddalone jest powyżej 100 metrów od miejsca zdarzenia.

Podstawa prawna Kodeks Drogowy, rozdział 1, punkt 13, ust. 2: „Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.”

Samochód został zabezpieczony do dalszych badań biegłego, który oceni między innymi czy prędkość pojazdu mogła przyczynić się do zdarzenia.

Tekst i foto: Mirosław Jamro